Törökország reméli, hogy az Egyesült Államok eláll a szíriai kurd Népvédelmi Egységek (YPG) elnevezésű milícia támogatásától, annak ellenére, hogy Donald Trump amerikai elnök jóváhagyta az YPG felfegyverzését – közölte szerdán Nurettin Canikli török miniszterelnök-helyettes. Nem sokkal később Recep Tayyip Erdogan elnök reményét fejezte ki, hogy Trump még május közepi washingtoni találkozójuk előtt megváltoztatja keddi döntését.
A kormányfőhelyettes szerdán az A Haber török kormány közeli hírtelevíziónak adott interjújában elfogadhatatlannak nevezte, hogy Washington az általa is terrorszervezetnek tartott, és a Törökországban 1984 óta szakadár tevékenységet folytató Kurdisztáni Munkáspártnak (PKK) az YPG-n keresztül nyújt fegyveres segítséget. Az YPG a PKK szíriai szárnyaként a török állam jövőjét veszélyezteti – hangsúlyozta Canikli.
Washington ezzel szemben az egyik legfőbb szövetségesét látja az YPG-ben az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadistái elleni harcban. Trump keddi döntése értelmében az YPG-nek kiemelt szerep jutna majd Rakka városának, az IÁ szíriai fellegvárának felszabadításában.
Erdogan május közepén tesz látogatást Washingtonban. A török és az amerikai vezető találkozójának legfőbb témája az előzetes értesülések alapján a szíriai helyzet lesz, különös tekintettel Törökország és az Egyesült Államok pozíciójára a 2011 óta polgárháború sújtotta közel-keleti országban.
Erdogan szerdán Ernest Bai Koroma Sierra Leone-i elnökkel tartott ankarai sajtótájékoztatóján reményét fejezte ki, hogy az amerikai adminisztráció még a május közepi washingtoni látogatása előtt megváltoztatja a döntését. Hozzátette: Trump téves lépésére vonatkozó aggodalmait személyesen is közli majd az amerikai elnökkel. A török elnök felszólalásában kiemelte: az IÁ ellen nem egy másik terrorszervezet segítségével kéne küzdeni, az YPG ugyanis csak „előnyt próbál húzni a káoszból”. A török államfő szintén reményét fejezte ki, hogy országa szövetségesei Ankara, nem pedig a terrorszervezetek oldalára állnak. Erdogan leszögezte: az ügy Törökország számára nemzetbiztonsági kérdés.
A török haderő tavaly augusztusban az ellenzéki Szabad Szíriai Hadsereg (SZSZH) oldalán lépett be a konfliktusba. Ankara szerint Washingtonnak az YPG helyett az SZSZH-t kellene felkészítenie Rakka ostromára, az amerikai kormányzat azonban úgy véli, hogy az utóbbi milícia nem elég nagy és képzett.
- Hangos letartóztatás Kárpátalján: lebukott a korrupt kiképző
- Trump: Ukrajna valószínűleg nem tér majd vissza a 2014 előtti határaihoz
- Jelentéktelenné váltak, most meg kapáloznak az uniós vezetők: ők is részt akarnak venni az ukrán béketárgyaláson
- Németország először ad ki Ukrajnának egy mozgósítás elől megszökött férfit
- Zelenszkij elárulta, havonta hányan lépnek be a fegyveres erőkhöz
- Mit jelent Ukrajnának az amerikai támogatások felfüggesztése?
- Szankciókat rendeltek el Ukrajnában a volt elnök, Petro Porosenko ellen
- 2025-ben Ukrajna rekordösszegű, 739 milliárd hrivnyáért fog fegyvereket vásárolni
- Pete Hegseth kemény üzenetet küldött Ukrajnának
- Trump és Zelenszkij is egyeztettek egymással
- További háborús hírek