Az ukrán főügyészség büntetőeljárást indított az állami gázvezetékeknek a javarészt Dmitro Firtas ukrán oligarcha érdekeltségébe tartozó regionális elosztóhálózatoknak történt ingyenes használatba adása miatt – hozták nyilvánosságra csütörtökön ukrán hírportálok a kijevi Pecserszk kerületi bíróság nyilvántartásában megjelent információra hivatkozva.
Az eljárást hatalommal való visszaélés, valamint hivatalban elkövetett hanyagság gyanújával indította meg a hatóság. A bírósági dokumentum szerint a döntést meghozó Mikola Azarov miniszterelnök vezette kabinet, továbbá a gazdasági energetikai és pénzügyi minisztérium, valamint az állami vagyonkezelő alap tisztségviselői az intézkedéssel mintegy 930 millió hrivnya, azaz csaknem 9,75 milliárd forint kárt okoztak.
A 2014-ben a Majdan-tüntetések nyomán Oroszországba menekült volt államfő, Viktor Janukovics elnöksége idején, 2012. augusztus 20-án az Azarov-kormány határozatot hozott, amelyben állami gázvezetékeket adott át bérmentes használatra regionális gázelosztóknak, amelyeknek mintegy 70 százaléka Firtas és üzlettársai érdekeltségébe tartozik.
A hatóság vizsgálja továbbá azt is, hogy a vezetékek használatából profitra szert tett Haztek vállalat tisztségviselőinek büntetőjogi felelőssége megállapítható-e. A Haztek több, Cipruson bejegyzett cég tulajdonában van, de valójában Firtasé.
2015 áprilisában a parlament törvényt fogadott el, amelyben előírta, hogy gázvezetékeket csak állami cégek használhatnak, vagyis ezzel visszavonta a korábbi vezetés döntését.
Dmitro Firtas a legutóbbi információk alapján Ausztriában van, egyelőre szabadlábon, de az ország elhagyásának tilalmával. Kiadatását kérte az osztrák hatóságoktól az Egyesült Államok és Spanyolország is, mindkét országban bűnszövetkezet létrehozásáért akarják felelősségre vonni.
Az 51 éves oligarcha – Ukrajna egyik leggazdagabb embere -, a Majdan-tüntetéseket követő hatalomváltásig tagja volt a Janukovics mögötti Régiók Pártja parlamenti frakciójának. Egyes források szerint most is mintegy húsz ellenzéki képviselőt tart befolyása alatt a jelenlegi kijevi parlamentben.
Főként földgázüzletekben érdekelt, valamint az utóbbi 15 évben Közép- és Kelet-Európában – beleértve Magyarországot is – az egyik legjelentősebb befektető volt az energiaszektorban és a vegyiparban.
- Ukrán miniszter: külföldről csak az ukránok 30 százaléka fog hazatérni
- Megszületett a megállapodás, hamarosan sor kerülhet a Putyin-Trump találkozóra
- „Ukrajnának és Európának minden tárgyalás részének kell lennie” – Európa vezetői indulatosan reagáltak a Trump és Putyin közti telefonbeszélgetésre
- Hangos letartóztatás Kárpátalján: lebukott a korrupt kiképző
- Trump: Ukrajna valószínűleg nem tér majd vissza a 2014 előtti határaihoz
- Jelentéktelenné váltak, most meg kapáloznak az uniós vezetők: ők is részt akarnak venni az ukrán béketárgyaláson
- Németország először ad ki Ukrajnának egy mozgósítás elől megszökött férfit
- Zelenszkij elárulta, havonta hányan lépnek be a fegyveres erőkhöz
- Mit jelent Ukrajnának az amerikai támogatások felfüggesztése?
- Szankciókat rendeltek el Ukrajnában a volt elnök, Petro Porosenko ellen
- További háborús hírek