A múlt hét végén vitatott körülmények között megválasztott alkotmányozó gyűlés csütörtök helyett pénteken tartja alakuló ülését – jelentette be Nicolás Maduro venezuelai elnök. A venezuelai főügyész vizsgálatot indított a kormány ellen.
Az Egyesült Államok által diktátornak bélyegzett venezuelai vezető szerint azért van szükség a halasztásra, hogy az alakuló ülést „rendben, békében és nyugalomban” lehessen megszervezni. Beszámolt arról is, hogy 35 képviselő még nem kapta meg akkreditációját. Az ellenzék tiltakozást hirdetett a gyűlés ülésének idejére.
A vasárnapi voksoláson a hivatalos adatok szerint több mint 8 millióan vettek részt, de ez az ellenzék szerint elképzelhetetlen, szerintük 2-3 millió voksnál biztosan nem adtak le többet.
A szavazás lebonyolításához szükséges szoftver szállítója szerdán azt jelentette be, hogy legalább egymillió fős eltérés van a kormány adatai és a valóság között.
Maduro erre is reagált az alkotmányozó gyűlés tagjai előtt mondott beszédében. Az elnök szerint a Smartmatic vezetője része annak az amerikai összeesküvésnek, melynek célja a választás hitelességének megkérdőjelezése. Maduro szerint a Smartmatic engedett az amerikai nyomásnak, s ezért vonta kétségbe a kormány adatait.
A világ legnagyobb olajkészleteivel rendelkező ország több mint két éve súlyos gazdasági, politikai és társadalmi válsággal küzd, mára gyakorlatilag a polgárháború szélére sodródott. A gazdasági problémák forrása, hogy az országnak a kőolajon kívül szinte semmilyen exportcikke nincs, ezért az olaj világpiaci árának esése miatt Venezuela gazdasága zuhanórepülésbe kezdett, és elszabadult az infláció. Sok helyen leállt a termelés, és a boltok polcai kiürültek. Maduro az ellenzéket és az Egyesült Államok vezette külföldi összeesküvést hibáztatja országa gazdasági problémáiért.
A politikai válság pedig abból ered, hogy Maduro és pártja, valamint az általuk irányított államapparátus minden eszközzel igyekszik megakadályozni az ellenzéket a kormányváltásban.
Az ellenzék 2015-ben elsöprő győzelmet aratott ugyan a parlamenti választásokon, és a venezuelaiak döntő többsége Maduro távozását akarja, de az elnök híveiből álló legfelsőbb bíróság fokozatosan megkurtította a törvényhozás jogköreit, s egy alkalommal még a parlament feladatainak átvételére is kísérletet tett.
A dél-amerikai országban április óta folyamatosak a tiltakozások, az összecsapásokban már több mint 120 ember halt meg.
- Zelenszkij szerint Trumpnak még nincs terve arról, hogyan kéne lezárni a háborút
- „Nem az oroszok, hanem az ukránok pakoltak fel magyarokat halállistákra” + videó
- Zelenszkij: Putyin fél tőlem – az ukrán elnök ultimátumot adott
- Kurszknál nagy erőkkel indított ellentámadást az orosz hadsereg
- Ukrajna rekordösszeget fordít iskolai óvóhelyekre
- Háborús fáradtság uralkodik Ukrajnába
- Mozgósítás: Pucéran, mezítláb hurcoltak el egy kárpátaljai férfit
- Hatalmas erősítést kapott az ukrán légierő: megérkeztek az első Mirage vadászgépek
- Két kárpátaljai hadifogoly szabadult az orosz fogságból
- Harkiv legnagyobb piacát is dróntámadás érte
- További háborús hírek