Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Tálcán kínálta fel Ukrajna kincseit Donald Trumpnak Volodimir Zelenszkij
Trump különmegbízottja találkozott az ukrán nagykövettel
Donald Trump jövő heti találkozót helyezett kilátásba Zelenszkijjel, és megbeszélést Vlagyimir Putyin orosz elnökkel
Trump béketerve kiszivárgott, Zelenszkij és Putyin is őrjöng
Új szabályok a toborzóközpontoknak: tilos a kényszersorozás!

Megállíthatatlanul terjed a kolerajárvány

Több mint kétezren meghaltak, és további közel 800 ezren megbetegedtek Jemenben a világ legsúlyosabb kolerajárványában, és a helyzet igazán csak akkor tudna javulni, ha véget érnének a harcok, amikben már összesen több mint 10 ezren vesztették életüket az elmúlt évek alatt.

Erre azonban nem sok esély van, a sokszereplős háborúban a mai napig újabb frontok nyílnak, miközben a kórházak fele romokban, az egészségügyi dolgozókat pedig egy éve nem fizetik ki. A kolerajárvány még április végén tört ki, és szinte futótűzként terjedt át az összes jemeni tartományra. Azóta az egészségügyi világszervezet, a WHO szerint a legsúlyosabban érintett régiókban sikerült lassítani a betegség terjedését. A WHO úgynevezett rehidratációs pontokat is felállított, ahol gyorsan tudják kezelni a kiszáradással fenyegetett betegeket.

A betegek közül eddig 2130-an haltak meg, a halálesetek száma az elmúlt hetekben csökkent, de szeptember közepén is 40 ezer gyanús esetet regisztráltak egy hét alatt. Hiába ért véget szeptember végén a betegség terjedésének kedvező esős évszak, már azt jósolják, hogy év végéig összesen akár egymillió embernél is jelentkezhetnek a kolera tünetei.

A kolera baktériuma elsősorban széklettel, hányadékkal és szennyvízzel terjed. Az erős hasmenéssel és hányással járó betegség gyors kiszáradást okoz, és akár órák alatt belehalhat valaki, ha nem kezelik időben. Általában azonban a koleragyanús esetek több mint 99 százalékában meggyógyulnak az emberek, főleg, ha hozzájutnak a szükséges egészségügyi ellátáshoz.

A WHO a héten állt elő egy olyan globális stratégiával, amivel a kolerából eredő halálesetek számát világszerte 90 százalékkal akarják csökkenteni 2030-ig. Teljesen nem lehet eltüntetni a betegséget, de a kolera a tervek szerint pont olyan ritka lenne a mostani gócpontokban is, mint például Nyugat-Európában.


Református
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com