Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

A mozgósítás és a férfiak külföldi utazásának korlátozása a hadiállapot után is folytatódhat
Tálcán kínálta fel Ukrajna kincseit Donald Trumpnak Volodimir Zelenszkij
Trump különmegbízottja találkozott az ukrán nagykövettel
Donald Trump jövő heti találkozót helyezett kilátásba Zelenszkijjel, és megbeszélést Vlagyimir Putyin orosz elnökkel
Trump béketerve kiszivárgott, Zelenszkij és Putyin is őrjöng

Szíriáról tárgyalt a török, az orosz és az iráni külügyminiszter Antalyában

A szíriai helyzetről tárgyalt Mevlüt Cavusoglu török, Szergej Lavrov orosz és Javad Zarif iráni külügyminiszter vasárnap a dél-törökországi Antalyában – jelentette az Anadolu török állami hírügynökség.

A diplomaták Recep Tayyip Erdogan török, Vlagyimir Putyin orosz és Haszan Róháni iráni elnök jövő szerdán Szocsiban tartandó csúcstalálkozóját készítették elő, amelynek témája szintén Szíria lesz.
Cavusoglu a vasárnapi megbeszélés utáni sajtótájékoztatóján azt mondta: a felek az asztanai béketárgyalásokkal „nagy utat tettek meg” Szíriában a tűzszünet és a kialakítandó „feszültségcsökkentési” övezetek érdekében. „A helyzet a tavalyinál sokkal jobb” – fogalmazott a török tárcavezető. Kiemelte: folytatni kell a harcot az Iszlám Állam (IÁ) és a többi terrorszervezet ellen, de egyúttal a politikai rendezésre is koncentrálni kell.
Mindazonáltal Törökország, valamint Oroszország és Irán ellentétes oldalon áll a konfliktusban. Moszkva és Teherán Bassár el-Aszad szíriai elnök oldalán avatkozik be az arab országban, Törökország azonban a mérsékelt felkelőket támogatja.

A török miniszter vasárnap jelezte: kollégáival arról is értekezett, hogy az idlíbi biztonsági övezetet belülről biztosító török haderő körül rövid időn belül az orosz és az iráni katonák is elfoglalják állomáshelyüket. Hozzátette: ennek részleteiről a három ország vezérkari főnökei még a jövő szerdai csúcstalálkozó előtt egyeztetnek.

A török haderő október elején vonult be az északnyugat-szíriai Idlíb tartomány északi részébe. Törökország a szeptember közepén Asztanában kötött feszültségmentesítési megállapodás keretében megfigyelő tornyokat állít fel a térségben, a tervek alapján összesen tizenkettőt.
Cavusoglu a politikai rendezésre vonatkozóan továbbra is ellenezte, hogy a szíriai kurd Demokratikus Egység Pártja (PYD), amelyet Ankara terrorszervezetnek tart, részt vegyen bármilyen, Szíria jövőjét befolyásoló nemzetközi tanácskozáson.
Ankara attól tart, hogy a kurdok megerősödése Észak-Szíriában felélénkítené a Törökországban élő több mint tízmilliós kurd kisebbség szeparatista törekvéseit.

Lavrov a találkozó után csak annyit közölt, hogy tárgyalópartnereivel minden kulcskérdésben egyetértettek.

Zarif reményét fejezte ki, hogy jól sikerül szerdán az elnöki csúcstalálkozó, és a felek „le tudják zárni a terrorizmus gyászos és keserű fejezetét Szíriában”.


Református
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com