Ipari forradalmat hoznak a 3D nyomtatók?

A 3D-s nyomtatókban rejlik a jövő, legalábbis annak jelentős része. Ez az ipari forradalmi jellegű találmány ugyanis eddig elképzelhetetlen határokat feszeget. Három dimenziós nyomtatással ma már olyan dolgok valósíthatók meg, melyekről a közelmúltban még álmodni sem mertünk. Ez a remek masina számtalan területen hoz csoda számba menő áttöréseket. Noha manapság a költségei még igen magasnak bizonyulnak, az általa nyújtott lehetőségeknek köszönhetően mégis egyre nagyobb tereket hódít meg. Igaz, a 3D-s nyomtatás jelenleg még nem alkalmas mindenféle termék előállítására (pl. repülőgépgyártásban), de az utóbbi évtizedben technológiailag olyan mértékű fejlődés mutatkozik, hogy kétségkívül komplexebb anyagú termékek ilyenfajta nyomtatása is hamarosan megvalósulhat.

A 3D és az ipar
Míg néhány területen csupán a kezdeti szakaszban vannak, s a gyártáshoz szükséges alapanyagok hiánya miatt egyelőre nem tudtak jelentős előrelépést tenni a segítségével, a robbanásszerűen megjelenő 3D-s nyomtatással szerzett eddigi tapasztalatok alapján mégis elmondható, hogy a teszteléses időszakokat követően sokan már több ágazatban is új piacokat hódíthattak meg, az eddig még nem a profiljukba vágó, új alkatrészek legyártásának lehetősége révén – írja a nyomtatoalkatresz.hu.

Nagy előrelépést tehettek például a fémöntödék, amelyek által gyártott alkatrészek a feldolgozóipar különböző területein használatosak. Az új technológia bevezetésének köszönhetően műanyag végtermékeket és acél alkatrészeket is elő tudnak állítani, egyre több iparágban lehetnek jelen, a vevőkör bővítésének lehetősége miatt pedig új megrendeléseket kapnak, amelyek tárgykörének száma időről időre növekszik. Hagyományos öntésnél a minták gyártásához is drága formaadó szerszám szükségeltetik, azonban 3D-s nyomtatók segítségével eme magas költségű szerszámok kiválthatók, mivel a prototípusok és a szükséges modellek a nyomtatóval legyárthatóak. Először az SLS-eljárás (szelektív lézerszinteres 3D-nyomtatás), majd nem sokra rá már az FDM-technológia (huzallerakásos 3D-technológia) is a rendelkezésükre állt. Az újításnak köszönhetően igen gyorsan tudják teljesíteni a megrendeléseket. Ezen felül komplett szolgáltatást tudnak nyújtani a vevőiknek, hiszen e vívmány használatával már minden gyártási folyamat egy kézben futhat össze, a tervezéstől a prototípusgyártáson át a szériagyártásig. Érdekesség, hogy művészeti és nemzetközi téren is lehetőségük nyílt piacot szerezni, mivel szobrok és speciális formák, bonyolult alakzatok is legyárthatóvá váltak e csúcstechnológia és a precíziós öntés ötvözésével.

Az egészségügy holnapja
A 3D-s innováció vitathatatlanul az orvoslás terén bír a legnagyobb jelentőséggel, hiszen az egészség a legnagyobb kincs. Vannak azonban olyan helyzetek és sérülések, amikor az eddigi orvostudomány segítségével nem állítható helyre a szervezet károsodása. Már hazánkban is azon dolgoznak, kutatnak és fejlesztenek egyre többen, hogy a bioprintinget az orvosbiológiában minél hasznosabban és széleskörűbben felhasználhassák.
Elképesztő, hogy ma már nem csak protézisek előállítására képesek 3D-s nyomtatókkal, hanem a saját szövetekbe beépülő bőr- és csontszövetek előállítására is, aminek köszönhetően a súlyos csonttöréseket szenvedők, valamint égési sérültek ellátása fényéveket ugorhat előre. Ennél azonban még tovább szeretnének menni. Azt remélik, hogy a közeljövőben konkrét emberi szerveket is elő tudnak majd e módszerrel állítani, például szívet vagy májat. Egérkísérletek során beültettek már 3D-s nyomtatással létrehozott, működő petefészket is, melynek következménye, hogy hatból három nőstény egészséges kisegereknek adott életet.


Református

Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com