Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Marco Rubio: Az orosz–ukrán háború lesz a müncheni konferencia fő témája
Zelenszkij kiegyezne Putyinnal?
Nógrádi György: Zelenszkij fölött eljárt az idő
Egyértelművé tette a német kancellár, hogy miért nem lehet Ukrajna a NATO tagja
Zelenszkij szerint az ő „igazságos béketervét” veszi alapul az USA elnöke

Svédországban tart „kihelyezett” ülést az ENSZ Biztonsági Tanácsa

Most első ízben Svédországban tart a hét végén ülést az ENSZ Biztonsági Tanácsa, a nyugati országok és Oroszország között Szíria miatt kialakult nyomott légkörben.

António Guterres, a világszervezet főtitkára késő délelőtt érkezett a nem hivatalos találkozóra, amelyet rendszerint New York környékén tartanak. Szíriai különmegbízottját, Staffan de Misturát vasárnapra várják.

„Még mindig mély megosztottságba ütközünk (Szíria) kérdésében, valóban megoldást kell találnunk a nemzetközi jog vegyi fegyverek bevetése általi megsértésére” – jelentette ki érkezésekor Guterres. A vegyi fegyverek bevetése „háborús bűn” – tette hozzá.

A Biztonsági Tanács tizenöt tagja együtt érkezett meg Backakrába Dag Hammarskjöld, az 1961-ben tisztázatlan körülmények között, Közép-Afrikában repülőgép-szerencsétlenségben elhunyt ENSZ-főtitkár vidéki rezidenciájára.

„Soha ne becsüljük alá az együttutazást. Megtanuljuk egymást jobban megismerni” – mondta Stefan Löfven svéd kormányfő, mielőtt távozott a zárt ajtók mögött tartott tanácskozásról.

A Svédország déli csücskében, a Balti-tenger közelében fekvő, az utóbbi években felújított birtokon, több ezer kilométerre New Yorktól és Damaszkusztól, a BT tagjai a békefenntartó missziókról is tanácskoznak.

Margot Wallström, a nem állandó tag Svédország külügyminisztere örömét fejezte ki a “kihelyezett” üléssel kapcsolatban, de érkezésekor figyelmeztetett, hogy nem túl sok reményt fűz ahhoz, hogy a szíriai probléma megoldást nyer a hét végén.

Nikki Haley amerikai ENSZ-nagykövet sajnálkozását fejezte ki amiatt, hogy a BT “zsákutcába” jutott a szíriai kérdésben, de fontosnak nevezte, hogy “időnként kivonuljanak New Yorkból megvitatni ezeket a kérdéseket, amelyekre megoldást kell találni”.

Az Egyesült Államok, Franciaország és Nagy-Britannia precíziós csapást mért április 14-én három, szerintük a Bassár el-Aszad szíriai elnök rendszere vegyifegyver-programja által érintett létesítményre. A nyugati országok azzal vádolják a kormányerőket, hogy klórgáztámadást hajtottak végre április 7-én a még a lázadók kezén lévő kelet-gútai városban, Dúmában.

Damaszkusz és Oroszország tagadja, hogy köze lenne a mentők szerint több mint 40 halálos áldozatot követelő támadáshoz. A BT-határozat nélkül végrehajtott légicsapások heves feszültséget váltottak ki Oroszországgal, amely eddig 12 alkalommal vétózta meg a testület Szíriával kapcsolatos határozattervezeteit.


Református
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com