Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

A mozgósítás és a férfiak külföldi utazásának korlátozása a hadiállapot után is folytatódhat
Tálcán kínálta fel Ukrajna kincseit Donald Trumpnak Volodimir Zelenszkij
Trump különmegbízottja találkozott az ukrán nagykövettel
Donald Trump jövő heti találkozót helyezett kilátásba Zelenszkijjel, és megbeszélést Vlagyimir Putyin orosz elnökkel
Trump béketerve kiszivárgott, Zelenszkij és Putyin is őrjöng

Hihetetlen, mire képes már a 3D nyomtatás

Ebben a jócskán felgyorsult világban lassan már alig vesszük észre a technológiai újításokat, hiszen olyan gyorsan válnak a mindennapjaink részévé, hogy szinte időnk sincs rácsodálkozni.

A negyedik ipari forradalom éppen most zajlik, ez pedig egy olyan ipari innovációt hozott magával, mint például a 3D nyomtatás – eleinte, amíg csak a prototípusokat tesztelték, borzasztóan menőnek tűnt, ma már azonban olyan ágazatok is kacsingatnak a gyakorlatban történő bevezetésére, mint az egészségügy, a tömeggyártás, vagy a divatipar. A nyomtatoalkatresz.hu összegyűjtött pár meghökkentő alkalmazást a 3D nyomtatás területéről.

Maradjunk is a divatnál

A divatipar a világ kereskedelmi forgalmának igen jelentős hányadát teszi ki, első helyezettként csak a Louis Vuitton megközelítőleg 9000 millió forintnak megfelelő összegben forgalmaz évente, de dobogós még a hazánkban is igen nagy népszerűségnek örvendő svéd gyökerű, leginkább fast fashion darabokat forgalmazó H&M, a maga nagyjából 4000 milliárd forintos bevételével. Harmadikként az inkább Amerikában közkedvelt GAP zárja a sort, évi 3300 milliárd forintnak megfelelő összeggel.

Éppen emiatt okoz gondot az, hogy a divatipar komolyan bevezesse a termelésbe a 3D nyomtatás technológiáját: kétségkívül vannak haladó szellemű cégek, akik tárt karokkal üdvözölték az innovációt, mégis felmerülnek olyan kérdések, amiket egyelőre még nem tudnak megválaszolni még a szakértők sem.

Mi lesz a jogdíjakkal? Honnan lehet majd tudni, mi számít eredetinek?

A legnagyobb problémát ugyanis pontosan ez jelenti: vissza lehet-e majd így élni a szellemi tulajdon jogkörét illetően, milyen arányban jeleni meg a hamisítás a piacon? Ezek a kérdések azért különösen fontosak, mert a márka az márka, és ehhez – akik megtehetik, hogy kizárólag a legmárkásabb darabokat választják – ragaszkodnak. Ez a branding és a self-branding lényege, többek ezért működik kifogástalanul, és egyre jobban, a mai napig a márkahűség.

Mikor jelenik majd meg először a divatiparban – a gyakorlatban is – a 3D nyomtatás?
Bár nálunk nem lett nagydobra verve, de 2015-ben már bemutatták az első kreációt egy New York-i kifutón, azonban a tömeggyártás még várat magára. Egyrészt azért, mert a technológiai korlátok még mindig fennállnak, másrészt pedig azért, mert a jogi kérdésekkel kapcsolatban számos kérdésre kell még alkalmazható megoldást találniuk a szakértőknek. Egyelőre az tűnik járható útnak – és inkább az ékszerek és szemüvegkeretek terén – hogy alapul a 3D nyomtatást veszik, a munka utolsó szakaszát és a késztermék finomhangolását pedig emberi kezekre bíznák.

Jó hír azonban az új technológiák iránt rajongóknak és divat szerelmeseinek, hogy a maláj és az izraeli divattervezők egy percig sem rostokolnak, ha már a kezükben lehet az úttörés kulcsa: Melina Looi például lelkesen működött közre az első ázsiai 3D divatbemutatón, Danit Peleg pedig olyan kollekciót hozott össze, aminek minden darabját 3D technológiával gyártották.


Református
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com