Rohamosan közeleg a szeptember, és vele együtt a tanév is kezdetét veszi. Ilyenkor azért felmerülhet a kérdés: élvezzük ki a maradék időt a gyerekkel, vagy kezdjük el a közös ráhangolódást az iskolára? Erről beszélgetett a jateksziget játék webáruház egy közel 30 éve a pályán dolgozó pedagógussal és nagycsaládos édesanyával.
Ha gyermekünk idén kezdi az első osztályt, nagyon fontos szem előtt tartanunk, hogy ez gyakorlatilag az egész család életében egy nagy változást hoz, természetesen a gyermek életében változik meg legjobban gyakorlatilag minden – kezdi. – Más lesz a napi rutinja, máshogy alakul majd a szabadideje is, és sokkal több feladat hárul majd rá, mint korábban. Éppen ezért különösen nagy hangsúlyt kell fektetnünk arra, hogy lelkileg minél inkább felkészítsük a gyereket, ezzel máris valamelyest könnyebben fogja venni az első(s) akadályokat.
Az ismeretlen mindig egy kicsit félelmetes, ezt a feszültséget valamelyest feloldhatjuk azzal, ha elvisszük a kicsit az iskolához. Igyekezzünk azon az útvonalon menni, amin majd ő is közlekedni fog a későbbiekben akár egyedül is, ezzel is memorizál, ismeretlenből ismerős lesz, magabiztosabban fog majd mozogni. Nézzük meg együtt az épületet, barátkozzunk össze a környékkel! Vizsgálódjunk közösen: milyen színű az iskola, hány ablaka van, hol van a kapu/ajtó, és így tovább. Ha lehetőségünk van rá, ne legyünk restek, látogassuk meg belül is az épületet, térképezzük fel az osztálytermeket, az udvart, büfét. Sok gyermek lényegesen könnyebben birkózna meg a kezdeti nehézségekkel, ha elegendő időt szánnának a szülők arra, hogy ISMERŐS legyen a környezet. Ez egy fontos fogalom, oldja a szorongást, ha valamit többször, ismétlődve látnak a gyerekek.
Közösen vásároljuk meg az iskolaszereket, beszéljük meg előre, miből hogyan fogunk vásárolni, hogy ne alakuljon ki vita a folyamat közben. Nézegessünk mindent együtt, beszéljük meg, melyik eszköz mire való, mit hol kell majd tárolni az iskolatáskában. Ha megvannak a tanszerek, rendezzünk be egy tanulósarkot a szobában, akkor is, ha több testvér lakik együtt: mindenkinek külön íróasztala legyen, ez segíti a megfelelő munkamorál kialakulását, illetve a felelősségtudat kialakulását is – így nehéz rákenni egymásra, hogy ki nem rakott legutóbb rendet az asztalon. Amíg nem kezdődik az iskola, rajzoljon, gyurmázzon, kézműveskedjen itt, így az itt eltöltött idő is ismerőssé fog válni. A munka végeztével rakjunk eleinte közösen rendet.
Beszélgessünk az új pajtásokról, arról, hogy a tanító néni már várja őket, és hogy sok kalandban lesz együtt részük, sok dolgot fognak közösen tanulni. A könyveket, füzeteket – az új tanulósarokban borítsuk be, matricázzuk fel közösen. Én a gyerekeimmel úgy oldottam meg, hogy amíg nem ment jól az olvasás, minden tantárgyhoz választottunk egy adott fajta matricát – a magyar pl. ceruza volt, a matek dobókocka, a természetismeret pedig fa. Ezeket ráragasztottuk a tantárgyhoz tartozó füzetekre, könyvekre, és mind a négy gyerek imádta.
Amitől óvakodjunk: sose fenyegessük az iskolával a gyereket – „majd ott meglátod milyen nehéz”, stb. Ez mindig, bármilyen körülmény is áll fenn, tilos!
- Jön az újabb amerikai-orosz csúcstalálkozó, bejelentették a részleteket
- Donald Trump: Zelenszkijre nincs igazán szükség az ukrajnai háború lezárását célzó tárgyalásokon
- Ukrajna: toborzó központ felrobbantásával fenyegetőzött egy férfi
- Putyin szerint az Oresnyik robbanófejének hőmérséklete a Nap felszínéével vethető össze
- Megkongatta a vészharangot az ukrán hírszerzés: elkezdték felkészíteni a lakosságot Moszkva lépésére
- Betelt a pohár: Trump emberei Franciaországba száműznék Zelenszkijt
- Életveszélyes élelmiszerekkel látta el katonáit egy ukrán parancsnok
- Az ukránok a szabadság érekében hajlandóak tűrni
- Egyre kevesebb ukrán akar hazatérni
- Elmondta az amerikai külügyminiszter, mi egy Putyin–Trump-találkozó feltétele
- További háborús hírek