Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Rejtélyes amerikai repülőgép landolt Moszkvában – Donald Trump máris Oroszországba küldhetett valakit?
Kiderült mikortól üzemel a Nagypalád-Nagyhódos határátkelő
Kárpátaljai helyzet: Magyar Levente tájékoztatást kapott az ukrajnai magyar közösség támogatásáról
Magyar Levente: Ukrajna hátba szúrta Magyarországot
Donald Trump szerint Ukrajna „gyakorlatilag” beleegyezett egy 500 milliárd dolláros üzletbe, hamarosan találkozhatnak Volodimir Zelenszkijjel

Félszáz politikai foglyot engedtek szabadon Nicaraguában

A nicaraguai hatóságok kiengedtek pénteken a börtönből további 50 olyan embert, aki Daniel Ortega elnök kormánya ellen tüntetett, így február óta összesen mintegy 200 politikai foglyot engedtek ki. Szabadságukat azonban nem nyerik vissza ezek az emberek, házi őrizetben maradnak, és nem ejtik velük szemben a vádat, miszerint megzavarták a közrendet.

Csütörtökön megállapodás nélkül értek véget a kormány és az ellenzék közötti tárgyalások, amelyeket az országot sújtó válság rendezése céljából folytattak. A felek azonban nyitva hagyták a párbeszéd folytatásának lehetőségét.

Az ellenzéki Polgári Szövetség az Igazságért és a Demokráciáért (ACJD) időt adott Ortega kormányának a gondolkodásra – idézte az El Nuevo Diario című nicaraguai napilap Carlos Tünnermann ellenzéki tárgyalót. Az ACJD képviselője az után beszélt a médiának, hogy lejárt a megállapodás elérésének határidejéül kitűzött határidő szerda éjfélkor.

A kormány és az ellenzék közötti egyeztetéseket február végén indították újra. A kormány a múlt pénteken ígéretet tett a tiltakozáshoz való jogok visszaállítására és a kormánypárti fegyveres csoportok lefegyverzésére. A rendőrség azonban ettől függetlenül továbbra is feloszlatta a tiltakozó gyűléseket.

Az ellenzék – állítása szerint – meg akar bizonyosodni arról, hogy a kormány tartja-e magát ígéreteihez, valamint az általa politikai foglyoknak tartott társai szabadon bocsátását követeli. A nicaraguai kormány múlt szerdán bejelentette, hogy 90 napon belül szabadon enged minden bebörtönzött ellenzékit és újságírót. Bár azóta mintegy száz embert bocsátottak szabadon, az ellenzék szerint további százak – akár 600 is – vannak még mindig rács mögött.

Ortega elutasítja az ellenzék előrehozott választásokra vonatkozó kérését, valamint azt is, hogy az Amerikai Államok Szervezetének (OAS) autonóm szerveként működő Emberi Jogok Amerika-közi Bizottsága (IACHR) és az ENSZ a megállapodások kezeseiként lépjenek fel.

A kormány ezenkívül azt akarja, hogy inkább saját intézményei vizsgálják ki a politikai erőszakcselekményeket, semmint független csoportok.

Ortega szerdai nyilatkozata szerint sikerült előrelépést elérniük, amelyet viszont „külső tényezők” hátráltatni akarnak. A La Prensa című nicaraguai napilap szerint az elnök ezzel az Egyesült Államokra és az Európai Unióra utalt, amelyek komoly nyomást gyakoroltak a nicaraguai kormányra a politikai szabadságjogok miatt.


Református
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com