A koronavírus-járványt egyelőre csak a vakcinákkal lehet kontroll alatt tartani, de akár már ez év végén elérhetővé válhatnak az első, Covid-elleni gyógyszerek. Ehhez a Merck és a Pfizer áll a legközelebb, de a japán Shionogi is folytat kísérleteket.
Bő másfél évvel a pandémia kirobbanását követően jogosan merülhet fel sokakban a kérdés: mikor lesz gyógyszer a betegségre, ha lesz egyáltalán?
A válaszokra már aligha kell sokat várni, több gyógyszergyár ugyanis óriási versenyfutásban halad előre a saját fejlesztésű készítményeik klinikai tesztelésében, és amennyiben minden a terv szerint alakul, akár már 2021 végén, esetleg 2022 elején piacra is dobhatják azokat.
Ehhez az áttöréshez jelen állás szerint a Pfizer, illetve a Merck áll a legközelebb, de szorosan ott van a nyomukban a japán Shionogi is, amely már szintén embereken teszteli a találmányát. Az elsődleges eredmények biztatóak, de hosszú távú következtetést még korai lenne levonni belőlük.
A vállalatok értelemszerűen komoly pénzügyi harcot is vívnak egymással, hiszen az elsőség óriási bevételeket jelenthet majd, de a céljuk ugyanaz: kifejleszteni egy olyan gyógyszert, amely legalább annyira hatékony, mint a most elérhető legjobb vakcinák.
- Donald Trump: Zelenszkijre nincs igazán szükség az ukrajnai háború lezárását célzó tárgyalásokon
- Ukrajna: toborzó központ felrobbantásával fenyegetőzött egy férfi
- Putyin szerint az Oresnyik robbanófejének hőmérséklete a Nap felszínéével vethető össze
- Megkongatta a vészharangot az ukrán hírszerzés: elkezdték felkészíteni a lakosságot Moszkva lépésére
- Betelt a pohár: Trump emberei Franciaországba száműznék Zelenszkijt
- Életveszélyes élelmiszerekkel látta el katonáit egy ukrán parancsnok
- Az ukránok a szabadság érekében hajlandóak tűrni
- Egyre kevesebb ukrán akar hazatérni
- Elmondta az amerikai külügyminiszter, mi egy Putyin–Trump-találkozó feltétele
- Olcsó, rossz minőségű élelmiszerek árasztották el Kárpátalját
- További háborús hírek