Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

A mozgósítás és a férfiak külföldi utazásának korlátozása a hadiállapot után is folytatódhat
Tálcán kínálta fel Ukrajna kincseit Donald Trumpnak Volodimir Zelenszkij
Trump különmegbízottja találkozott az ukrán nagykövettel
Donald Trump jövő heti találkozót helyezett kilátásba Zelenszkijjel, és megbeszélést Vlagyimir Putyin orosz elnökkel
Trump béketerve kiszivárgott, Zelenszkij és Putyin is őrjöng

2001. szeptember 11 – húsz éve változott meg a világ

DNS-minta alapján a héten azonosították a 2001. szeptember 11-i terrortámadások két áldozatát, eddig csak az 1646-os és 1647-es holttestként tartották nyilván őket.

Egy férfi, akinek személyazonosságát családja kérésére nem hozták nyilvánosságra, valamint a hempsteadi Dorothy Morgan a két áldozat. New York Törvényszéki Orvos Szakértői Hivatala kedden hozta nyilvánosságra, hogy a folyamatosan zajló DNS-elemzésnek köszönhetően sikerült őket azonosítani.

A terrortámadásnak 2753 New York-i áldozata volt. „Húsz éve ígéretet tettünk a családjaiknak, bármit megteszünk, hogy azonosítsuk szeretteiket. Nem számít, mennyi idő telt el, mi soha nem felejtünk” – közölte az orvos szakértői hivatala.

40 százalék azonosítatlan

Utoljára 2019-ben sikerült valakit azonosítani: az áldozatok 40 százalékáról, több mint 1100 emberről nem tudják, kicsoda. Morgan maradványait még 2001-ben megtalálták, 47 évesen vesztette életét. A meg nem nevezett férfi maradványai 2001, 2002 és 2006 során kerültek elő. A hatóságok szerint a Pentagonba zuhanó repülőgép és a United Airlines 93-as számú járatával együtt összesen 2977 áldozata volt a terrorcselekményeknek. New Yorkban 8 óra 46 perckor, majd 9 óra 3 perckor két, az al-Kaida terroristái eltérített repülőgépet vezettek a Világkereskedelmi Központ két ikertornyába. A tornyok leomlottak, a romok alatti tüzet csak december közepére sikerült teljesen eloltani. Egy harmadik gép 9 óra 37 perckor a védelmi minisztérium, a Pentagon épületére zuhant. A negyedik gép, amelynek vélhetően a washingtoni Kongresszus vagy a Fehér Ház volt a célpontja, az utasok ellenállása miatt Shanksville-nél zuhant le. A merényleteket az Oszama bin Laden vezette al-Kaida 2004-ben magára vállalta.

George W. Bush elnök a támadás utáni tévébeszédében azt mondta: „Több mint terrorcselekmény, háborús cselekmény történt”. A WTC ikertornyai helyén a 10. évfordulón emlékzuhatagot alakítottak, a fal peremére az áldozatok nevét írták, majd 2014-re két felhőkarcolót húztak fel.

Húsz év háború

Az USA 2001. október 7-én hadműveletet indított az al-Kaida vezetőjének, Oszama bin Ladennek menedéket nyújtó afganisztáni tálibok ellen, idén augusztus 31-én vetett véget a 20 éve tartó háborúnak, az amerikai történelem leghosszabb háborújának, és Afganisztán ismét a tálibok kezén van.

Bin Ladennel 2011. május 2-án pakisztáni területen végzett egy amerikai kommandó. A terrorcselekmények kitervelője és irányítója, Hálid Sejk Mohamed és négy bűntársa 2003-ban került amerikai kézre.


Az amerikai törvényhozás (Barack Obama elnök vétója ellenére) 2016 szeptemberében megszavazta, hogy az áldozatok hozzátartozói perelhessék a bűnrészességgel gyanúsított országokat, köztük SzaúdArábiát, mert a 19 elkövető közül 15 szaúdi állampolgár volt. Az első ilyen keresetet 2019 júliusában nyújtották be.

A Kongresszus állandó kompenzációs alapot hozott létre azoknak a rendőröknek, tűzoltóknak és segélymunkásoknak, akik a terrortámadások utáni mentésben szenvedtek egészségkárosodást. A mintegy háromezer halálos áldozat és a több mint hatezer sebesült mellett a mentésben részt vevők közül több tízezerre tehető azoknak a száma, akik a leomló ikertornyokból szivárgó mérgező anyagok miatt rákbetegséggel küszködnek. Az amerikaiakat és az egész világot sokkoló terrorcselekmények számos könyvet, filmet ihlettek.


Református
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com