Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Egyértelművé tette a német kancellár, hogy miért nem lehet Ukrajna a NATO tagja
Zelenszkij szerint az ő „igazságos béketervét” veszi alapul az USA elnöke
Oroszország bejelentést tett Ukrajnáról
Zelenszkij: Trump béketervének nemcsak véget kell vetnie a háborúnak, de meg is kell előznie egy újabb agressziót
Podoljak szerint Ukrajnának jó lenne egy amerikai–orosz háború

Román védelmi miniszter: Románia nem vesz részt egy esetleges orosz-ukrán háborúban

Vasile Dincu attól fél, hogy visszatér a kilencvenes évekbeli állapot, amikor országa már nem volt a keleti védelmi tömb tagja, de még a nyugatié sem.

Sokan teszik fel a kérdést: Románia is belesodródik egy esetleges orosz-ukrán konfliktusba? – kérdezi cikkében a Főtér, majd Románia védelmi miniszterét idézve meg is adja a választ. Vasile Dîncu szerint ugyanis erről szó sincs.

A tárcavezető csütörtökön este igyekezett mindenkit megnyugtatni, és emlékeztetett: Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára is kijelentette, hogy bármi is történjék, a katonai szövetség nem reagál katonai erővel, hiszen Ukrajna nem tagja a NATO-nak. ( Az észak-atlanti szövetség szerződésének ötödik cikkelye ugyanis csak abban az esetben írja elő a közös fegyveres fellépést, ha valamely tagállamot éri támadás.)

Vagyis Románia sem vesz részt az esetleges háborúban, nem küld csapatokat, és fegyvereket sem Ukrajnának,

csak a közös stratégia megvalósításában vesz részt.

Dîncu szerint Romániát nem katonai, hanem stratégiai veszély fenyegeti: mégpedig az, hogy visszatér a Varsói Szerződés megszűnése, (1991) utáni időszak, amikor már nem volt a keleti védelmi tömb tagja, de még a nyugatié sem. Az oroszok ugyanis Ukrajna NATO-tagságának elutasítása miatt azt is követelik, hogy az újonnan csatlakozott közép- és kelet-európai országokban hagyjanak fel a csapatmozgásokkal. A miniszter szerint az, hogy Biden és Macron csapatok küldését ígérte, elsősorban arra szolgál, hogy demonstrálja Moszkva számára: a NATO-n belüli szövetségesi szolidaritás igenis létezik – írja az erdélyi magyar portál. Továbbá ez azt is jelzi, hogy nem fogadják el Moszkva lépéseit, illetve megnyugtatásként is szánják a kelet-európai térség népei számára.

Ha nem lesz katonai beavatkozás, akkor pedig szankciókat vezetnének be Oroszországgal szemben. Korábban már Bogdan Aurescu külügyminiszter közölte, Románia az EU-val, illetve az Egyesült Államokkal, Kanadával és Nagy-Britanniával is egyeztet, hogy milyen, súlyos szankciókat vezessenek be Moszkva ellen, ha az oroszok tényleg lerohanják Ukrajnát.


Református
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com