Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Zelenszkij: Ha Ukrajna nem lesz NATO-tag, Ukrajna a saját területén fogja felépíteni a NATO-t
Megszületett a megállapodás, hamarosan sor kerülhet a Putyin-Trump találkozóra
„Ukrajnának és Európának minden tárgyalás részének kell lennie” – Európa vezetői indulatosan reagáltak a Trump és Putyin közti telefonbeszélgetésre
Hangos letartóztatás Kárpátalján: lebukott a korrupt kiképző
Tömegbe hajtott Münchenben egy autós, sok a sérült

Mi a ketózis és hogyan segít a fogyásban?

A ketogén diéta új keletű jelenség, amely nemcsak a sportolók, hanem a hétköznapi emberek körében is népszerű. És ez nem is csoda. Amennyiben betartja a szabályait, viszonylag rövid idő alatt, éhezés nélkül is bekövetkezik a fogyás, és utána a jojó-effektus miatt sem kell aggódnia. Hogyan működik?

A fotó forrása: nadianb / Shutterstock.com

Amikor azt mondjuk, hogy ketodiéta

Az ételeinkkel 3 alapvető makrotápanyagot, szénhidrátokat, zsírokat és fehérjéket viszünk be, úgy, hogy a szénhidrátok vannak túlsúlyban. A ketogén diéta viszont a szénhidrátok jelentős csökkentésén alapul az étrendben, és helyettesítésük a zsírok és fehérjék fokozott bevitelével történik. Míg a szénhidrátok a normál étrend 50-55%-át teszik ki, addig a ketodiéta esetében ez az arány 15-20%.

A szervezetünk a szénhidrátokat energiaforrásként használja, ezért nem nélkülözhetjük őket teljesen. Amikor azonban minimálisra csökkentjük a bevitelüket, a vércukorszintünk leesik, és a szervezetünk a saját zsírraktáraiból kezdi nyerni az energiát. A szervezet így a ketózis állapotába került.

Mi a ketózis

A ketózis egy olyan anyagcsere-állapot, amelynél a szervezetünk fő energiaforrása a glükóz helyett a zsír. Ez általában a májban és az izmokban tárolódik komplex cukrok formájában, majd szükség esetén onnan szabadul fel. A felhalmozott tartalékok egy-két napig tartanak ki, majd a tartalékok kimerülnek, és a szervezetnek máshol kell energiaforrást keresnie.

A szervezet a táplálékkal bevitt zsírokból és az elraktározott készletekből egyaránt elkezd ketonokat termelni a glükóz helyettesítésére.

Tudta, hogy ha ketózisos állapotba akar kerülni, akkor a szénhidrátbevitelt legfeljebb napi 50 grammra kell csökkentenie? Ez azt jelenti, hogy az étrendjéből nemcsak az édességeket és a cukros üdítőket kell kiiktatnia, hanem a gabonaféléket, a burgonyát, a gabonapelyhet, egyes gyümölcsöket és a legtöbb tésztát (kivéve az alacsony szénhidráttartalmú tésztákat) is.

Hogyan ismeri fel a ketózist?

A ketózis kialakulása egyéni, és különböző jelei lehetnek. Az első néhány napban émelygés, fejfájás, fáradtság, székrekedés, magas koleszterinszint vagy rossz lehelet jelentkezhet. A legtöbb ilyen tünet azonban néhány nap alatt megszűnik.

Tudta, hogy a vizeletből tesztcsíkokkal ellenőrizheti, hogy a szervezete ketózisban van-e?

 

A fotó forrása: Elena Eryomenko / Shutterstock.com

Ketózis és fogyás

A ketózis legnagyobb előnye az, hogy ha helyesen beállítja az étrendjét, akkor a felhalmozódott zsír csökkenni kezd, de az izomtömeg megmarad. Ráadásul Ön jóllakottnak érzi magát és nem szenved az éhségtől.

Ha a szénhidrátbevitelt napi 50 g alá csökkentjük (van, akinek még ennél is nagyobb mértékben szükséges levinnie), csökken a vér inzulinszintje, és több zsírsav szabadul fel a zsírraktárainkból. A máj ezek legtöbbjét ketontestekké dolgozza fel, amelyek fedezik a szervezet energiaszükségletét, és megindul a fogyás. Gondolt már arra, hogy a ketontestek glükózhiány esetén az agynak is képesek energiát biztosítani?

Tudta, hogy a ketózis pozitív hatással van az aknéra is, csökkenti az LDL-koleszterinszintet, enyhíti a metabolikus szindróma tüneteit, csökkenti a magas vérnyomást, és egyes tanulmányok szerint segíthet a rák, az Alzheimer- és a Parkinson-kór kezelésében is?


Református

FRISS hírek






Kövessen minket a

és mi értesítjük a legfrissebb hírekről!


Megtalál minket a
NAV honlapján is!


NAV

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com