Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Zelenszkij: Ha Ukrajna nem lesz NATO-tag, Ukrajna a saját területén fogja felépíteni a NATO-t
Megszületett a megállapodás, hamarosan sor kerülhet a Putyin-Trump találkozóra
„Ukrajnának és Európának minden tárgyalás részének kell lennie” – Európa vezetői indulatosan reagáltak a Trump és Putyin közti telefonbeszélgetésre
Hangos letartóztatás Kárpátalján: lebukott a korrupt kiképző
Tömegbe hajtott Münchenben egy autós, sok a sérült

Milyen motorolajtípusok léteznek?

Az egyszerű autótulajdonosnak bizony nehéz dolga van, ha ki akarja ismerni magát a motorolajok világában. Számtalan jelzés, rövidítés, típus, jellemző alapján csoportosíthatók ezek a kenőanyagok – cikkünkkel segítünk tiszta vizet önteni a pohárba.

 

Összetétel szerint

 

Az alap- és adalékanyagok szerint a következő három csoportba sorolhatók az OlajShop.hu-nál is kapható motorolajok:

 

  • Ásványi – Ezeknek a nagy viszkozitású motorolajoknak az alapját szakaszosan desztillált kőolaj adja, amelyet például savval tisztítottak a továbbiakban. Meleg hatására gyorsan elpárolognak, és a kémiai folyamatok nyomán szennyeződnek.
  • Félszintetikus – Az előző típusnál több adalékanyagot foglalnak magukba, több ideig bírják a terhelést, jobban ellenállnak a hőmérséklet változásainak. Mindezek miatt a leginkább ott válnak be, ahol viszonylag kicsi az éves hőingadozás. Olcsóbbak, mint a szintetikus olajok.
  • Szintetikus – Szerves szintézissel készülnek olajból. A különleges gyártási folyamatok miatt ezek a motorolajok nem engedik, hogy iszaplerakódás képződjön, emellett optimális viszkozitásuk miatt szélsőséges hőmérsékletek között is igen jól teljesítenek.

 

Időjárás szerint

 

  • Téli – Elnevezésének megfelelően csak téli, hideg körülmények között alkalmazandó. Csomagolásán a W jelzés található, az angol winter (tél) szóból rövidítve. Ez előtt egy szám is áll, amely azt a leghidegebb időt jelenti, amikor az olaj még megvédi a motort, hideg indításkor. A 0 jelzés a mínusz 35 Celsius-fokot jelenti, innen haladunk felfelé, 5 fokonként.
  • Nyári – Természetesen meleg időjárás esetén használhatók ezek az olajok. Számjelzés van a csomagoláson, ez azonban nem folytatja a téli motorolajak jelölésének logikáját, és nem a legmelegebb hőmérsékletet jelöli ki, amikor még biztonsággal használható az autó. Helyette a számok a kenőanyag 100 Celsius-fokon mért kinematikus viszkozitását rögzítik.
  • Négyévszakos – Ahogy a gumiabroncsoknál, úgy mára a motorolajok között is ez vált a legnépszerűbbé, amiatt is, mert ezt használva év közben nem kell olajat cserélni/cseréltetni az autóban. A csomagoláson olvasható a legkisebb és legnagyobb hőmérsékleten mért viszkozitás is.

 

A motor üzemanyaga szerint

 

  • Benzinüzemű motorokhoz – Jelzése két betűből áll, amelyből az első az S. A következő betű aszerint, hogy a motort 2001 előtt, 2004 előtt, 2010 előtt, illetve 2010 után gyártották-e, J, L, M, illetve N.
  • Dízelüzemű haszongépjármű-motorokhoz – Jelzése ennek is két betű, az első a C, utána a gyártási évtől függően H, I, J, illetve K következik.
  • Univerzális – Mind benzines, mind dízelmotorokhoz alkalmazhatók. Ezeken mindkét betűkód megtalálható.

 

Hogy melyik kenőanyag választásával teszünk jót vagy rosszat autónknak, az nagyrészt a konkrét motor működésétől és gyártási idejétől függ. Nagyot nem tévedhetünk, ha követjük az autó gyártójának ajánlását, hiszen ők ismerik a motorjaikat, és minden fontos szempontot figyelembe vesznek.


Református

FRISS hírek






Kövessen minket a

és mi értesítjük a legfrissebb hírekről!


Megtalál minket a
NAV honlapján is!


NAV

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com