Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Az uniós vezetők kijelentették: Oroszország az egyedüli felelőse az ukrajnai háborúnak
Kijev közölte: Az Egyesült Államokkal tervezett ásványkincs-megállapodás már a végső fázisban van
Szirszkij: az ukránok visszafoglalták a megszállt területek felét
Megérkezett Magyarországra az új ukrán nagykövet, aki kárpátaljai részben magyar származású
Ursula von der Leyen az ukrán fővárosba érkezett: „Európa Kijevben van”

Már az olajnagyhatalom is Ukrajna miatt aggódik

A szaúdi pénzügyminiszter az ukrajnai háború okozta növekvő globális élelmiszerválságra figyelmeztetett. Nem is Európa, hanem inkább a Közel-Kelet és Észak-Afrika az orosz–ukrán konfliktus nagy vesztese.

Több ország is riadót fúj a világ élelmiszer-ellátásában egyre súlyosbodó válság miatt, amelyet Oroszország ukrajnai inváziója váltott ki. A háborúban álló államok a világ legnagyobb mezőgazdasági exportőrjei közé tartoznak, és különösen a fejlődő világ nagy részét táplálják – írja a CNBC, amely szerint szerdán már Mohammed al-Dzsadán szaúdi pénzügyminiszter tette szóvá, hogy a világ nem veszi elég komolyan a helyzetet.

Az ENSZ múlt heti jelentése szerint Oroszország és Ukrajna együttesen a globális búzakészletek közel egyharmadát adja. Ukrajna emellett a kukorica, az árpa, a napraforgóolaj és a repceolaj jelentős exportőrje, míg Oroszország és Fehéroroszország – amely Moszkvát támogatta az ukrajnai háborúban – a növényi tápanyag, a kálisó globális exportjának több mint 40 százalékát adja. Főként a Közel-Kelet és Afrika jelentették a gabonakivitelük felvevő piacát. A térségben pedig már tartanak egy élelmezési válságtól.

„Szerintem ez egy nagyon komoly kérdés. Az élelmiszerválság valós. Szerintem a világközösség még mindig alábecsüli” – mondta al-Dzsadán a CNBC-nek a davosi Világgazdasági Fórumon. A szaúdi pénzügyminiszter úgy látja, sok problémát fog okozni, nemcsak a Közel-Keleten és Észak-Afrikában, hanem a világ többi részén is, hogy a háború miatt kiesett az export nagy része.

„A régió nagyon, nagyon, nagyon, nagyon sebezhető” – tette hozzá a politikus a közel-keleti térség helyzetéről. Mint elmondta, a térség rengeteg élelmiszert importál, miközben a világ népességének 26 százalékát teszi ki.
Szaúd-Arábia március végén 15 milliárd dolláros gazdasági támogatást ígért Egyiptomnak, a Közel-Kelet legnépesebb országának, mivel a háború következtében rekordmagas gabonaárak sújtották gazdaságát. Egyiptom a Nemzetközi Valutaalaptól is segítséget kér a gyengélkedő gazdaság támogatására.

Egyedül Egyiptom – amelynek lakossága mintegy 100 millió fő – búzájának 80 százalékát Ukrajnából és Oroszországból importálja hagyományosan. Libanon, amely már évek óta bénító adósság- és inflációs válságban van, búzájának 60 százalékát importálja a két háborús országból, amelyek Tunézia gabonájának 80 százalékát is biztosítják. A régióban az élelmezésbiztonság hiánya gyakran politikai instabilitással, zavargásokkal és erőszakkal jár együtt.

„Amennyire csak tudjuk, megadjuk a szükséges támogatást, de ez nem csak rólunk szól. Ez egy globális probléma, amelynek megoldása érdekében együtt kell működnünk a világgal” – mondta Al-Dzsadán a helyzetről.


Református
Kiemelt

Az uniós vezetők kijelentették: Oroszország az egyedüli felelőse az ukrajnai háborúnak

Oroszország és vezetése kizárólagos felelősséggel tartozik az ukrajnai háborúért és az ukrán lakosság ellen elkövetett atrocitásokért – jelentették ki az Európai Unió intézményeinek vezetői közös ...
Kiemelt

Kijev közölte: Az Egyesült Államokkal tervezett ásványkincs-megállapodás már a végső fázisban van

Ukrajna és az Egyesült Államok a végső szakaszában járnak egy olyan ásványianyag-megállapodás tárgyalásában, amely kulcsfontosságú az Ukrajnában három éve tartó háborújának lezárása szempontjából – mondta ...
Kiemelt

Szirszkij: az ukránok visszafoglalták a megszállt területek felét

Olekszandr Szirszkij az ukrán haderő főparancsnoka szerint a háború három évvel ezelőtti kitörését követően a hadseregnek sikerült visszafoglalni az oroszok által megszállt területek több mint ...
Kiemelt

Megérkezett Magyarországra az új ukrán nagykövet, aki kárpátaljai részben magyar származású

Nagy a baj, hatalmas intellektuális fölénybe kerül Ukrajna Budapesten a külpolitika területén. Sándor Fegyirnek két diplomája van történészi és jogi. Ezenkívül a szociológiai tudományok kandidátusa, ...
Kiemelt

Ursula von der Leyen az ukrán fővárosba érkezett: „Európa Kijevben van”

Íme, az úgynevezett európai ütemérzék írja a mandiner. Miközben a világ sorsát Donald Trump és Vlagyimir Putyin alakítja, akik a háború lezárásán dolgoznak a maguk ...
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com