Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Meg akarták ölni Zelenszkijt – Maga az ukrán elnök osztott meg részleteket
Lenyelte a keserű pirulát Zelenszkij: Magyarországhoz, Szlovákiához és Lengyelországhoz fordult segítségért
Trump bejelentette: Azonnali tárgyalások kezdődnek az orosz-ukrán háború végéről
Ukrajna: Jön a katonai rendőrség
Megállíthatatlan Orbán: Brüsszelben is látják, hogy az eszméit nyugat felé sodorja a szél

Özönlenek Magyarországra az orosz cégek a szankciók közepette

Az orosz üzletemberek európai üzletkötései jóval nehezebbé váltak a háború kitörése óta. Viszont Magyarország sok vállalkozónak népszerű lett: az összes itthon bejegyzett, orosz érdekeltségbe tartozó cég több mint 10 százalékát tavaly jegyezték be – írja a portfolio.hu.

Az Európai Unió már lassan a tizedik szankciós csomagra fordul Oroszországgal szemben, de valójában már a Krím-félsziget 2014-es illegális annektálása miatt folyamatosan bevezettek büntető intézkedéseket. A legismertebbek a különböző exportkorlátozások, így az orosz szén behozatalának tilalma, a tengeri olajkereskedelem tilalma, vagy különböző hadi célra is felhasználható technológiai eszközök kivitelének leállítása. Mindemellett sok szó esik még arról, hogy orosz pénzintézeteket kizártak a nemzetközi SWIFT-bankközi fizetési rendszerből.

Viszont a szankciók legnagyobb része főként magán személyek és orosz állami szervezetekre vonatkozik, az Európai Unióban már összesen 1386 személyt és 171 szervezetet. Esetükben beutazási tilalmat és vagyonbefagyasztást rendeltek el. A lista folyamatosan bővül 2014 óta, és februárban is újabb orosz magán személyek kerülhetnek rá fel. A velük szemben kirótt intézkedések része, hogy tilos számukra bármely pénzeszköz, illetve vagyoni eszköz közvetlen vagy közvetett rendelkezésre bocsátása. Jogilag az utóbbi lehetőség ellehetetleníti, hogy vállalkozásokat indítsanak az EU-n belül, sőt sokszor a családtagjaikra is érvényesítik ezeket a korlátozásokat.

A 27 tagállamban együtt eddig mintegy 19 milliárd eurónyi magánvagyont zároltak, de az orosz állami vagyon pontos összege nem ismert. Magyarországon pedig decemberben egyik hónapról a másikra

3 EZER EURÓRÓL 870 MILLIÓ EURÓRA UGROTT A HATÓSÁGOK ÁLTAL ZÁROLT OROSZ VAGYONOK MÉRTÉKE, AMI ÓRIÁSI UGRÁS ÉS JELENTŐS VOLUMEN MÉG UNIÓS SZINTEN IS.

Menekülnek az orosz cégek

Az EU-n belül rengeteg céget érintett ez a lépés: a Transcrime civil szervezet felmérése szerint Európában 31 ezer olyan cég van, amelynek orosz tényleges tulajdonosai vannak. Ezek közül 1400-at 33, a közelmúltban szankciókkal sújtott személy irányít. Az ingatlan, az építőipar, a szállodaipar, a pénzügyi és az energiaszektor dominál. Az országokat tekintve Németországban, az Egyesült Királyságban, Cipruson, Hollandiában, Luxemburgban és Ausztriában található a legtöbb oligarchák cégei (Magyarországról nem közölt adatokat a szervezet). E cégek vagyona meghaladja a 420 milliárd eurót a becsléseik szerint.

Viszont nem minden orosz embert tiltottak el az uniós üzleteléstől, sőt nagyon sok a Vlagyimir Putyin elnök rendszerével szemben kritikus vállalkozó hagyta el Oroszországot. Így a már meglévő EU-s cégek tovább működhettek. De érdekes módon a legtöbben Szerbiába menekültek vagyonukkal, ahol a külföldi cégek és magánszemélyek szerbiai befektetései tavaly meghaladták a 4 milliárd eurót (közel 1600 milliárd forintot), megközelítve a járvány előtti szintet. A Szerbiai Üzleti Nyilvántartási Ügynökség az RFE/RL-rel közölte, hogy 2022-ben 1020 orosz tulajdonú céget alapítottak Szerbiában – ez több mint 12-szerese az előző évinek, amikor 82 ilyen céget alapítottak.

Magyarországra is jutott belőlük

Magyarországon az Opten.hu cégadatbázis adatai szerint jelenleg még 671 működő cég van, amelynek valamely tulajdonosa vagy orosz kötődésű gazdasági entitás, vagy orosz állampolgár. Ebből 24 társaság árbevétele haladta meg az 500 millió forintot 2021-ben, amikorról a legfrissebb adatok rendelkezésre állnak.

Az orosz cégek beáramlása Magyarországra folyamatos volt, a koronavírus-járvány óta nagyjából évi 50-60 cég jött létre az országhoz kötődően.

EZÉRT IS ÉRDEKES, HOGY CSAK A 2022. FEBRUÁR 24-ÉN KITÖRT OROSZ-UKRÁN HÁBORÚ UTÁN 77 DARAB CÉGET ALAPÍTOTTAK OROSZ ÉRDEKELTSÉGBEN MAGYARORSZÁGON.

Vagyis az összes működő vállalkozás több mint 11 százaléka tavaly jelent meg itthon. Idén viszont egyelőre megtorpant a lendület: január 27-ig csak 3 darab társaságot jegyeztek be.

Azt, hogy gazdaságilag hogyan teljesítettek az orosz cégek 2022-ben egyelőre nem tudni: a cégbeszámolók leadására a határidő május 31-én jár le, akkor világosabban látszik majd, hogy pontosan milyen bevételt értek el. A Magyar Nemzeti Bank pedig várhatóan március végén frissíti a működőtőke-beáramlásról szóló statisztikáját.

 

 


Református
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com