Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Mozgósítás: Pucéran, mezítláb hurcoltak el egy kárpátaljai férfit
Hatalmas erősítést kapott az ukrán légierő: megérkeztek az első Mirage vadászgépek
Két kárpátaljai hadifogoly szabadult az orosz fogságból
Kiderült, mikor kerülhet sor a Trump-Putyin csúcstalálkozóra
Az oroszok szerint Zelenszkij megtébolyodott rögeszmés

Kiújult a konfliktus Ukrajna és Románia között

Kiújult egy korábbi konfliktus Románia és Ukrajna között. Az ukrán fél kotrással mélyíti a Duna-delta Ukrajnához tartozó részén lévő úgynevezett Bisztroje-csatornát, és ugyanilyen munkálatokkal készül a nagyobb hajók számára is megközelíthetővé tenni a delta északi, a Románia és Ukrajna közti országhatár nyomvonalát képező Chilia-ágát.

Mint arról az MTI is beszámolt, Ukrajna 2004-ben kezdett csatornázási munkálatokat a Chilia-ág torkolatvidékén lévő néhány kilométeres Bisztroje-ágon. Az így kialakítandó új vízi úton a hajók Románia érintése nélkül is eljuthatnának a Duna-parti ukrán kikötőkbe – köztük Izmajilba – és nem kellene csatornahasználati díjat fizetniük Romániának.

Bukarest nemzetközi egyezményekre és környezetvédelmi szempontokra hivatkozva ellenzi, hogy Ukrajna hajóutat építsen a Duna-deltában egy új fekete-tengeri kijárat megnyitása érdekében.

Ezt a román külügyminisztérium szögezte le állásfoglalásában. Tánczos Barna, a bukaresti kormány környezetvédelmi minisztere kijelentette: a nemzetközi egyezmények alapján jár majd el, és meg fog akadályozni minden olyan beavatkozást, amely veszélybe sodorhatja a Duna-delta élővilágát és biodiverzitását.

A 2004 augusztusában átadott első csatornát egy német cég építette. Akkor az Európai Bizottság és az amerikai külügyminisztérium is elítélte Ukrajnát a csatorna építése miatt, mivel az komoly károkat okoz az UNESCO által 1991-ben a világörökség részének nyilvánított Duna-deltában. A nemzetközi környezetvédő szervezetek is hevesen tiltakoztak Kijev terve ellen, eredménytelenül. A több mint ötezer négyzetméteren elterülő tavak, szigetecskék alkotta Duna-deltában található a Föld pelikánállományának hetven százaléka, a legnagyobb egybefüggő nádtenger, valamint több száz veszélyeztetett vagy védett állat-, illetve növényfaj élőhelyén az újabb ukrán építkezések miatt a vízapadás fenyeget. Az 1997-es román–ukrán alapszerződés kitért arra, hogy a feleknek két éven belül meg kell egyezniük a delta sorsáról, de ez azóta sem sikerült.

A bukaresti média most arról ír, hogy a háborús logika felülírhatja a környezetvédelmi aggályokat, mivel Ukrajna számára már stratégiai kérdéssé vált, hogy újabb kijáratot nyisson a Fekete-tengerre, miután a tengeri kikötői orosz blokád alá kerültek.

Kövessen minket a FACEBOOKON, INSTAGRAMON, TWITTEREN, TELEGRAMON vagy GOOGLE Hírekben és nem marad le a legfrissebb hírekről!


Református

Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

FRISS hírek






Kövessen minket a
FACEBOOKON,
INSTAGRAMON,
TWITTEREN,
TELEGRAMON, vagy
GOOGLE Hírekben
és mi értesítjük a legfrissebb hírekről!

Megtalál minket a
NAV honlapján is!



NAV
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com