Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Szijjártó Péter meghúzta a határvonalat: Az ukránok ígéreteivel tele a padlás!
Jövő héten bemutathatja a Trump-kormányzat, hogyan képzeli el az orosz-ukrán háború végét
Zelenszkij nyitott Trump ajánlatára az ásványkincseibe történő befektetéseket illetően
Zelenszkij hajlandó tárgyalni Putyinnal, de jelen kell lennie Amerikának és az EU-nak is
Megnyílt a határ az ukrajnai férfiak egyes kategóriái előtt

Amennyiben ez az egy dolog bekövetkezik, Putyin képtelen lesz folytatni a háborút

Vlagyimir Putyin Ukrajna teljes körű invázióját nem tudná folytatni, ha Oroszország exportbevételei visszaesnének a növekvő katonai költségvetés közepette.

Egy gazdasági értékelés lesújtó képet fest arról, hogy hogyan függ Moszkva háborús képessége az olajáraktól.

A HellóMagyar cikke szerint a Putyin által kirobbantott háború most már több mint 19 hónapja tart, és az orosz pénzügyminisztérium nyilvánosságra hozta, hogy a jövő évben 10,8 billió rubelt (108 milliárd dollár) szán védelemre. Ez a hatalmas összeg a teljes tervezett kiadások 29 százalékát teszi ki, háromszorosa annak, amit 2021-ben a hadseregnek szántak. A Newsweek kalkulációi szerint az orosz háború eddig körülbelül 167 milliárd dollárjába került Oroszországnak, bár ez nem tartalmaz bizonyos védelmi kiadásokat. A háborúnak becsült éves költségei 100-120 milliárd dollár között mozognak.

Azonban egy véleménycikkben Kirill Rogov, a Re: Russia. Expertise, Analysis and Policy Network igazgatója rámutatott, hogy az olajárak emelkedése az orosz exportbevételek növekedését hozta a háború kitörésekor. Rogov szerint az orosz olajvásárlók, és nem az orosz állam viselte a konfliktus költségeit. Ezt támasztja alá az is, hogy a szankciók ellenére Oroszország exportja tavaly 590 milliárd dollár volt, míg idén 460 milliárd dollárt ért el. Ez meghaladja az elmúlt évtized átlagos éves exportbevételeit, amelyek 430 milliárd dollár körül mozogtak, amikor az olaj hordónkénti ára átlagosan 67 dollár volt. Az emelkedő exportbevételeknek köszönhetően Oroszországnak nem kellett eddig más területekről átcsoportosítania pénzt, hogy finanszírozza a háborút. Azonban Rogov szerint ez a helyzet hamarosan megváltozhat.

Az infrastruktúra és a szociális kiadások nehézségekbe ütközhetnek, ha az exportbevételek a 2015-ös és 2020-as szintre csökkennek. Ebben az időszakban az átlagos olajár mindössze 47 dollár volt hordónként, az exportbevételek pedig 330-340 milliárd dollárt tettek ki. Ha az exportbevételek 350 milliárd dollárra zuhannak, Putyin valószínűleg nem tudná folytatni a háborút, mivel a katonai kiadások és a belföldi stabilitás fenntartása jelentős terhet jelentene. Míg a Brent típusú kőolaj ára jelenleg 87 dollár/hordó körül van, Oroszország másik fontos exportcikke, a gáz, visszaeséssel néz szembe. A Gazprom közölte, hogy a szankciók miatt 2023 első félévében 179,45 milliárd köbméterre csökkent a gáztermelés, ami éves szinten 24,7 százalékos visszaesést jelentett. Emellett 26,5 százalékkal csökkent a bel- és külpiacra irányuló gázszállítás.

Gabrielle Reid, az S-RM hírszerző cég társigazgatója szerint a 350 milliárd dolláros exportbevétel „vízválasztó ahhoz, hogy Oroszország folytathatja-e ukrajnai erőfeszítéseit”. Ugyanakkor hozzátette, hogy a helyzet nem ennyire egyszerű. Az olajárak emelkedése például növelheti az exportbevételeket, ami segíthet az orosz háborús gépezet finanszírozásában. Ugyanakkor az olajárak is stabilizálódhatnak, ha az izraeli-Hamász konfliktus enyhül, ami csökkentheti az exportbevételeket, és közelebb hozhatja Oroszországot a 350 milliárd dolláros vízválasztóhoz. Oroszország valószínűleg igyekszik kihasználni az emelkedett olajárakat, de a hosszú távú kilátások bizonytalanok. Az olaj további eladása Indiának és Kínának, valamint a további olajembargók elkerülése lehetővé teheti a Kreml számára a helyreállást. Azonban a kevesebb szociális kiadás és a magánvállalkozásokra kivetett adók növelése visszafoghatja a gazdasági növekedést. Ezek a tényezők pedig növelhetik a kormányellenes hangulatot, és rombolhatják Putyin hírnevét az orosz üzleti vezetők körében.

Kövessen minket a FACEBOOKON, INSTAGRAMON, TWITTEREN, TELEGRAMON vagy GOOGLE Hírekben és nem marad le a legfrissebb hírekről!


Református

Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

FRISS hírek






Kövessen minket a
FACEBOOKON,
INSTAGRAMON,
TWITTEREN,
TELEGRAMON, vagy
GOOGLE Hírekben
és mi értesítjük a legfrissebb hírekről!

Megtalál minket a
NAV honlapján is!



NAV
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com