Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Ukrajna: Jön a katonai rendőrség
Megállíthatatlan Orbán: Brüsszelben is látják, hogy az eszméit nyugat felé sodorja a szél
Csak duma az orosz békülékenység: csak teljes ukrán megadással jöhet el a béke?
Újabb haladékot kaptak a korlátozottan alkalmas hadkötelesek
Egymillió hrivnyás juttatással csalogatják a 18 és 24 év közti fiatalokat az ukrán hadseregbe

Moszkva tenger alatti alagúttal kötné össze a Krím félszigetet Oroszországgal

Sajtóértesülések szerint a Krímben már létrejött egy orosz-kínai konzorcium, amely a kivitelezést végzi majd – írja a Korrespondent.

A The Washington Post arról számolt be péneteken, hogy Moszkva tárgyalásokat folytat Kínával egy tenger alatti alagút építéséről, amely összekötné a Krím félszigetet Oroszországgal a Kercsi-szoroson keresztül. Állítólag október végén titkos tárgyalásokra is sor került a kormányukhoz közel álló orosz és kínai üzletemberek között.

„A tárgyalások apropójául az szolgált, hogy Oroszország egyre jobban aggódik a 11 mérföld hosszú Kercsi-szoros fölött átívelő híd biztonsága miatt. A híd kulcsfontosságú logisztikai összeköttetésként szolgált az orosz hadsereg számára, viszont Ukrajna már kétszer is megtámadta, és továbbra is sebezhető célpont”

– áll a cikkben.

A jelentések szerint a tárgyalásokon elhangzott, hogy Oroszország eltökélt abban, hogy fenntartsa az ellenőrzést a Krím felett, amelyet 2014-ben annektáltak.

A cikkben megkérdezett amerikai tisztviselők és mérnökök szerint egy ilyen terv nehezen kivitelezhető. Az évekig tartó építkezés legkevesebb 5 milliárd dollárt emésztene fel. Ráadásul ilyen munkálatokat még soha nem végeztek háborús övezetben.

A cikk szerzői megjegyzik, hogy a kercsi alagút valószínűleg nem fog időben elkészülni ahhoz, hogy segítse Oroszországot a katonai erőfeszítéseiben. A Kreml azonban hosszú távú beruházásként tekinthet rá. Olyan beruházásként, amelynek célja, hogy biztonságos összeköttetést biztosítson egy olyan területhez, amely még évtizedekig vitatott lehet.

Emellett kijelentik, hogy a projekt politikai és pénzügyi kockázatokat jelent Kína számára, amely hivatalosan soha nem ismerte el a Krím Oroszország általi annektálását, és amelynek vállalatai az USA és az EU által az agresszor ország ellen bevezetett gazdasági szankciók csapdájába eshetnek.

Mindazonáltal kiszivárgott levelezésekből kiderül, hogy Kína egyik legnagyobb építőipari vállalata kifejezte részvételi szándékát ebben a projektben. Ezeket állítólag ukrán tisztviselők juttatták el a kiadványhoz.

„Az e-mailok hitelességét megerősítették más, a The Washington Post által külön megszerzett információk is, köztük olyan cégbejegyzési akták, amelyekből kiderül, hogy a levelekben megnevezett személyek részvételével nemrég egy orosz-kínai konzorciumot hoztak létre a Krímben”

– írja a lap.

Az egyik ilyen üzenet szerint a kínai vasútépítő vállalat, a CRCC „készen áll arra, hogy bármilyen összetettségű vasúti és közúti létesítmény építését biztosítsa a krími régióban”. Ez a vállalat korábban már többször is együttműködött Oroszországgal, többek között közreműködött a moszkvai metróvonalak bővítésében.

Az amerikai lap felhívta telefonon Vlagyimir Kaljuznij orosz üzletembert, aki a dokumentumokban a konzorcium vezérigazgatójaként szerepel, aki elmondta „nagy a felhajtás” az ügyben, majd közölte, hogy nem ad semmilyen információt az „ellenséges médiának”, és megszakította a beszélgetést.


Református
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com