Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Zelenszkij területcserét ajánlana Oroszországnak
Rejtélyes amerikai repülőgép landolt Moszkvában – Donald Trump máris Oroszországba küldhetett valakit?
Kiderült mikortól üzemel a Nagypalád-Nagyhódos határátkelő
Kárpátaljai helyzet: Magyar Levente tájékoztatást kapott az ukrajnai magyar közösség támogatásáról
Magyar Levente: Ukrajna hátba szúrta Magyarországot

Hogyan lett a lúdtollból golyóstoll?

Ha a régi idők írása kerül szóba, sokaknak egyből a lúdtoll vagy más madártoll jut eszébe mint íróeszköz. De mikortól használták őseink ezt a módszert, illetve mi volt a köztes megoldás a golyóstoll megjelenéséig? Cikkünkben a tollak történelmére tekintünk vissza.

Napjaink tollhelyzete

Az iskolapadot elhagyva sokan talán el is felejtettük, hogy milyen széles skálája elérhető ma már az íróeszközöknek. A golyóstollak mellett számtalan színű és típusú filctoll, töltőtoll és zseléstoll is létezik. Az Ápisz weboldalán található írószerek között például a fenti típusok mellett megtalálhatóak a különböző exkluzív tollak, tűfilcek és csőtollak is.

Bár mára a számítógépek elterjedésével jó néhány digitalizált megoldás megjelent az írás kiváltására, még mindig elmondható, hogy a toll a hétköznapjaink fontos része maradt, és nem árt, ha mindig tartunk egyet magunknál.

A nádtollaktól a töltőtollakig

Az írás történetében rendkívüli szerepet töltöttek be az ókori egyiptomiak, akik nevéhez a sokak által ismert papirusztekercs kötődik. De milyen eszközt használtak magára az írásra? A különböző madártollak helyett ők inkább nádból, kákából, valamint gyékényből készítettek maguknak írószerszámot.

A nádból készült tollak körülbelül Kr. e. 3000-től egészen a középkorig az írás kedvelt eszközei maradtak. A 7. századtól kezdve viszont egyre inkább kezdett elterjedni a lúdtoll használata.

Ez a változás főleg abból adódik, hogy a Római Birodalom bukását követően nehézkessé vált Európa számára a nádbeszerzés, emiatt pedig más alternatívát kellett találni. A lúdtollat először tintába mártották, majd ezt a tintát vitték fel a papírra a toll segítségével.

Bár ezt követően több olyan toll is megjelent, amelyek belsejében a tintát egyfajta tartályban tartották, a töltőtoll ma ismert formáját csak 1827-ben találták fel.

A golyóstoll megjelenése

A tollak manapság egyik legelterjedtebb formáját, a golyóstollat 1938-ban, Magyarországon találták fel. Bíró László magyar újságíró nevéhez köthető az első olyan íróeszköz, amely esetében a tollhegy végében rejlő golyó vitte fel az eszköz belsejében tárolt tintát a papírra.

A golyóstoll előnyei közé tartozik az olcsóság és megbízhatóság mellett az, hogy azonnal megszárad, amint érintkezik a papírral. Ezáltal szinte azonnal felváltotta a töltőtollat, és használata hatalmas népszerűségnek örvendett.

A toll használata a jövőben

A digitalizáció elterjedésével ugyan sok esetben már egyéb megoldásokkal váltják ki a kézzel történő írást, azonban elmondható, hogy a tollak használatára még mindig bizonnyal hosszú ideig szükség lesz.

A digitális eszközök használatánál sok esetben jóval egyszerűbbek és gazdaságosabbak a csak papírt és tollat igénylő megoldások, valamint várhatóan jó darabig ez lesz még az alapja az iskolai oktatásnak is.


Református

FRISS hírek






Kövessen minket a

és mi értesítjük a legfrissebb hírekről!


Megtalál minket a
NAV honlapján is!


NAV

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com