Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Ukrajna: Jön a katonai rendőrség
Megállíthatatlan Orbán: Brüsszelben is látják, hogy az eszméit nyugat felé sodorja a szél
Csak duma az orosz békülékenység: csak teljes ukrán megadással jöhet el a béke?
Újabb haladékot kaptak a korlátozottan alkalmas hadkötelesek
Egymillió hrivnyás juttatással csalogatják a 18 és 24 év közti fiatalokat az ukrán hadseregbe

Tudj meg többet a festékkompatibilitásról!

Kezdő makettezőként bizonyára szeretnél jobban tájékozódni a festékek kapcsán, vagyis hogy melyek inkompatibilisek egymással, és melyek alkalmazhatók együtt. Az ellentétek oka lényegében abból ered, hogy más-más kötőanyagokról és oldószerekről van szó.

Mire ügyelj a festékek kapcsán?

A legtöbben már hallottunk rémsztorikat arról, hogy az egyik festék felmarta a másikat. Szerencsére mindez elkerülhető, csupán néhány alapvető szabályt kell betartanod. Ha pedig a beszerzésükön gondolkodsz, nyugodtan nézz körül a Modellfutár makettfestékeinek kínálatában, hiszen bőséges a felhozatal.

Fontos kiemelnünk, hogy ez csupán ajánlás, de sokat segíthet, hogy elkerüld a kínos helyzeteket. A legagresszívebb típusok a lacquer festékek, mellettük szól viszont, hogy nagyon ellenállóak is. Ezek képesek “beenni” magukat az alattuk lévő rétegekbe, vagyis lényeges, hogy ezeket kizárólag legelső rétegként alkalmazd. Több réteg esetében mindegyik lacquer besorolású legyen. Semmiképp se vidd fel ezeket enamel és akril festékekre! Ellenben ezekre a nagyon ellenálló típusokra már felvihetsz enamelt is és akrilt is. Tehát fordítva működik.

Az enamelek akrilokra nem vihetők fel, mivel szintetikus az oldószerük, viszont fordítva ez esetben is működőképes a dolog.

Az alkoholalapú akrilokat nyugodtan felviheted enamel és lacquer alapra is. Azonban a bennük lévő oldószer képes feloldani a “vizes” spanyol akrilokat. Ez utóbbiak (spanyolok) viszont bármelyik festéktípusra felhordhatók, azonban magukon nem tolerálnak más fajtákat.

Egy kis segítség a sorrendhez

Hozunk egy konkrét ajánlást, hogy még könnyebb dolgod legyen, fentről lefelé haladva, s eszerint a felsők felhordhatók az alattuk lévőkre, de az alsók nem vihetők a hierarchiában fentebb állókra. Íme a sorrend: spanyol, alkohol alapú akril, enamel, lacquer.

Nem olyan nehéz, csupán a sorrendet érdemes megtanulni, s ha ezt betartod, biztosan nem számíthatsz “csúnya balesetekre”.

Felmerülhet benned a kérdés annak kapcsán is, hogy van-e átjárhatóság a festékek között, egyesek lehetnek kompatibilisek úgy, ahogyan a hígítóik is sok esetben alkalmazhatók egymással. Erre példa a Tamiya X vagy XF és a Mr Hobby H szériás festékek. Hasonlóképpen az AK Real Colors és a Mr Hobby C széria.

Itt jegyeznénk meg azt is, hogy az enamelek nem nagyon keverhetők, ahogyan a spanyol akrilok sem igazán.

Gyakorlás és tapasztalás

Kezdésként azt javasoljuk, hogy válassz egy szimpatikus termékcsaládot, és azt használd, illetve az ahhoz való hígítót. Próbáld ki ecsettel, szórópisztollyal, s amikor már egészen profi módon megy, akkor nekiláthatsz a kísérletezgetésnek is.

Végül is erről szól a makettezés, hogy egyre szebb és realisztikusabb alkotásokat hozz létre egyedi effektekkel, ehhez persze a türelem és a kitartás elengedhetetlen, hiszen gyakorlat teszi a mestert.


Református
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com