Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Trump különmegbízottja találkozott az ukrán nagykövettel
Donald Trump jövő heti találkozót helyezett kilátásba Zelenszkijjel, és megbeszélést Vlagyimir Putyin orosz elnökkel
Trump béketerve kiszivárgott, Zelenszkij és Putyin is őrjöng
Új szabályok a toborzóközpontoknak: tilos a kényszersorozás!
Kit lehet mozgósítani az elítéltek közül?

Ukrajna fekete-tengeri gabonakivitele újra elérte a háború előtti szintet, Brüsszel mégis az EU-s piacokra zúdítaná az ukrán élelmiszert

Közösen szerveznek nagyszabású demonstrációt a kelet-európai gazdák, hogy világossá tegyék Brüsszel számára: tönkreteszi őket az Ukrajnából érkező gabona és élelmiszer. A szolidaritás fenntartása ráadásul okafogyottá vált, mivel a fekete-tengeri export újra a háború előtti szintre nőtt. Kijev ráadásul bejelentette: nem kér a Green Deal-ből írja a mandiner.

Továbbra is kitart Brüsszel amellett, hogy újabb egy évvel meghosszabbítsa az ukrán mezőgazdasági termékek és élelmiszerek vám- és kvótamentes beengedését az Európai Unió piacaira. Valdis Dombrovskis uniós kereskedelmi biztos a napokban felszólította Magyarországot, Lengyelországot és Szlovákiát, hogy azonnal szüntesse meg a nemzeti hatáskörben tavaly szeptemberben bevezetett importtilalmat az ukrán termékekre.

Emlékeztetett, a kereskedelempolitika uniós hatáskör, ezért az egyoldalú tagállami lépések kötelezettségszegési eljárást eredményezhetnek a három tagállammal szemben, ráadásul a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) is eljárást indíthat.

Ukrajna már nem szorul segítségre, de jól jön neki az EU nyitott piaca

Brüsszel az orosz-ukrán háború két évvel ezelőtti kirobbanását követően döntött arról, hogy az ukrán mezőgazdaság, valamint az ukrán termékekre szoruló afrikai és közel-keleti országok támogatása érdekében átmenetileg felfüggeszti a háború sújtotta országból érkező mezőgazdasági alapanyagok és feldolgozott élelmiszerek EU-s behozatalát korlátozó vámokat és mennyiségi kvótákat. Ezzel együtt megnyitja és fejleszti a szárazföldi tranzitútvonalakat, az úgynevezett szolidaritási folyosókat.

Ezt az átmeneti engedményt már tavaly meghosszabbította Brüsszel, most pedig ismét előterjesztette erről szóló javaslatát az Európai Parlament és a Tanács elé, amelyről a döntéshozók hamarosan szavaznak.

Az Európai Bizottság annak ellenére erőlteti a szolidaritást, hogy már nem csak a kelet-európai, de a nyugat-európai gazdálkodók is komoly versenyhátrányba kerültek az Ukrajna felől beáramló, rossz minőségű élelmiszerek miatt. Ezek a termékek lenyomják az unió piacán az árakat, mivel Ukrajnában a nagy agrárvállalatok önköltsége jelentősen elmarad az uniós termelők költségeitől. Ennek oka, hogy Ukrajnában jóval megengedőbbek a termelési körülményekre és az állatjólétre vonatkozó szabályok. A napokban ráadásul az is kiderült,

januárban az ukrán gabonaexport már elérte a háború előtti mennyiséget, 14,3 millió tonna terményt szállítottak el az orosz hadsereg által korábban blokád alá vont odesszai kikötőből induló tengeri útvonalon

– közölte Oleksandr Kubrakov ukrán infrastrukturális miniszter. Kiemelte: több mint 650 hajó hagyta el a kikötőt az elmúlt hónapokban, ezek a világ 32 országába szállítottak ukrán árucikkeket.

Ukrajna a háború előtt a tengeri útvonalakon bonyolította agrárkivitele túlnyomó részét, az infrastruktúra is erre a szállítási formára épült ki. Az orosz-ukrán háború során az orosz hadsereg által többször is blokád alá vont útvonalat viszont nem tudták helyettesíteni a szárazföldi szállítási lehetőségek, mivel a nagy árumennyiség elszállítására alkalmas vasúti infrastruktúra nem korszerű, ráadásul az uniós és az ukrán vasúti nyomtáv eltérő. Az Ukrajna felől érkező árut ezét át kell rakni az uniós országok határain, ám ezek az átrakók szintén alkalmatlanok a tengeri folyosó helyettesítésére.


Református
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com