Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Lenyelte a keserű pirulát Zelenszkij: Magyarországhoz, Szlovákiához és Lengyelországhoz fordult segítségért
Trump bejelentette: Azonnali tárgyalások kezdődnek az orosz-ukrán háború végéről
Ukrajna: Jön a katonai rendőrség
Megállíthatatlan Orbán: Brüsszelben is látják, hogy az eszméit nyugat felé sodorja a szél
Csak duma az orosz békülékenység: csak teljes ukrán megadással jöhet el a béke?

Ma van a csernobili katasztrófa áldozatainak emléknapja

Április 26-án van az emberiség történetének legnagyobb, ember okozta katasztrófája 38. évfordulója.

1986. április 26-án éjjel 01 óra 23 perckor erős robbanás történt a Csornobili Atomerőmű negyedik erőművi blokkjában, ami a reaktorblokk egy részének és a gépháznak a megsemmisülését okozta.

A robbanás következtében tűz ütött ki, amely átterjedt a harmadik blokk tetejére. A tüzet hajnali 5 óráig sikerült eloltani. A negyedik blokk belsejében azonban csak május 10-én sikerült felszámolni a tüzet, amikor a grafit nagy része leégett.

A robbanás és a tűz után radioaktív felhő keletkezett, amely nemcsak Ukrajna, Fehéroroszország és Oroszország területét, hanem számos európai ország területét is – Svédország, Ausztria, Norvégia, Németország, Finnország, Görögország, Románia, Szlovénia, Litvánia, Lettország – elérte. A Nemzetközi Nukleáris Események Skálája (INES) szerint ez a baleset a legmagasabb – a hetedik – veszélyességi fokozatba került.

A balesetet követő első napokban egy 10 kilométeres zóna lakosságát evakuálták, később a kiürítési zónát 30 kilométerre bővítették. Ukrajnában összesen 2293 település vált szennyezetté, amelyekben a múlt század nyolcvanas éveinek végén több mint 2,6 millió ember élt. A katasztrófa következtében több mint 5 millió hektár földterületet vontak ki a mezőgazdasági hasznosításból.

A csernobili katasztrófa óriási hatással van a mai napig a környező lakosság egészségére.

Az evakuálás és a radioaktív sugárzásnak való kitettség hosszú távú egészségügyi problémákat okozott az emberek számára. A rák, a genetikai rendellenességek és más betegségek gyakorisága megemelkedett a környezetben élő emberek körében.

1986-ban a megsemmisült reaktort speciális „szarkofággal” takarták be. Biztonsági okokból 2000. december 15-én leállították a csornobili atomerőmű munkáját. 2012-ben új biztonsági szarkofág építésébe kezdtek, amely 2016. november 29-én készült el.


Református
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com