Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Ukrajna: Jön a katonai rendőrség
Megállíthatatlan Orbán: Brüsszelben is látják, hogy az eszméit nyugat felé sodorja a szél
Csak duma az orosz békülékenység: csak teljes ukrán megadással jöhet el a béke?
Újabb haladékot kaptak a korlátozottan alkalmas hadkötelesek
Egymillió hrivnyás juttatással csalogatják a 18 és 24 év közti fiatalokat az ukrán hadseregbe

Mongólia nem áldozza fel az energiabiztonságát az ukránokért

Két férfi katonák előtt sétál.

Mongólia energiafüggősége miatt nem volt abban a helyzetben, hogy letartóztassa Vlagyimir Putyint, az orosz elnököt, akit a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki. Az Európai Unió és az Egyesült Államok is bírálta Mongólia döntését.

Mongólia nehéz geopolitikai helyzetben van, két nagyhatalom között, energiaellátása pedig jelentősen függ a szomszédaitól – ezzel magyarázta a kormány, miért nem hajtották végre az ICC által kiadott elfogatóparancsot Putyin ellen, annak ellenére, hogy az ország tagja a bíróságnak – számolt be a Politico. Mongólia lépése nagy felháborodást váltott ki Ukrajnában.

A mongol kormány szóvivője hangsúlyozta, hogy az ország kőolajtermékeinek 95 százalékát és villamos energiájának 20 százalékát a szomszédos országoktól szerzi be, ami létfontosságú az ország számára, ezért korlátozottak voltak a lehetőségei.

A mongol kormány folyamatosan hangsúlyozta semlegességi politikáját diplomáciai kapcsolataiban, amit korábbi nyilatkozataik is alátámasztanak – tette hozzá a szóvivő.

Az ICC Putyin ellen azért adott ki elfogatóparancsot, mert ukrán gyermekeket szállítottak az Oroszország által megszállt területekről Oroszországba. Bár Oroszország nem tagja az ICC-nek, a bíróság minden tagállama köteles végrehajtani az elfogatóparancsokat.

Putyin a parancs kiadása óta most először látogatott ICC-tagországba. Ulánbátorban, Mongólia fővárosában ünnepélyes fogadtatásban részesült.

Mongólia lépését nemcsak Ukrajna, hanem az Egyesült Államok és az Európai Unió is elítélte. Az amerikai külügyi szóvivő, Matthew Miller szerint Mongóliának kényes helyzete ellenére is támogatnia kellene a jogállamiságot – írta az AP hírügynökség.

Putyin mongóliai látogatásának egyik célja a szovjet és mongol hadsereg japánok felett aratott 1939-es halhín-goli győzelmének megemlékezése volt. Az esemény 85. évfordulóját ünnepelték, és Putyin meghívta mongol hivatali partnerét, Uhnágín Hürelszüh elnököt az októberben Oroszországban tartandó BRICS-csúcstalálkozóra.

Forrás: Magyarnemzet/KH


Református
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com