Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Nógrádi György: Zelenszkij fölött eljárt az idő
Egyértelművé tette a német kancellár, hogy miért nem lehet Ukrajna a NATO tagja
Zelenszkij szerint az ő „igazságos béketervét” veszi alapul az USA elnöke
Oroszország bejelentést tett Ukrajnáról
Zelenszkij: Trump béketervének nemcsak véget kell vetnie a háborúnak, de meg is kell előznie egy újabb agressziót

Kínában fejlesztheti új harci drónjait Oroszország az ukrán háborúhoz

A Reuters titkosszolgálati forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy Oroszország titokban fejleszt és gyárt harci drónokat Kínában. Az információk egy európai hírszerző ügynökségtől származnak, melyek szerint a Garpija-3 (G3) néven ismert drónokat Kínában fejlesztik ki és gyártják az orosz IEMZ Kupol hadiipari vállalat közreműködésével. A drónokat az ukrajnai háborúban tervezik bevetni. A gyártás a kínai szakértők bevonásával történik, és a gyártás már elindult, ahogy az a Kupol jelentésében is szerepel, amelyet az orosz védelmi minisztériumnak küldtek.

A kínai külügyminisztérium elutasította a vádakat, állítva, hogy nem tud ilyen programról, és hangsúlyozta, hogy Kína szigorúan ellenőrzi a drónok és más pilóta nélküli légi eszközök exportját. A Stratégiai Tanulmányok Nemzetközi Intézetének szakértője, Fabian Hinz elmondta, hogy Kína hivatalosan csak polgári célú drónokat szállított Oroszországnak, ám ezek többsége katonai célokra is alkalmas. Az Új Amerikai Biztonság Központjának elemzője, Samuel Bendett rámutatott, hogy Kína nemzetközi szankciókat kockáztatna, ha kiderülne, hogy mégis fegyvereket szállít Oroszországnak.

A Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsa aggodalmát fejezte ki a titkos drónprogrammal kapcsolatban. Közölték, hogy amennyiben az értesülések igazak, az bizonyítaná, hogy Kína katonai támogatást nyújt Oroszországnak az ukrajnai háborúban, megsértve a nemzetközi szankciókat. Washington azonban nem rendelkezik konkrét bizonyítékkal arról, hogy a kínai vezetés tudott volna az orosz programról. A Fehér Ház szerint Kínának felelősséget kell vállalnia az országban működő vállalatok tevékenységéért. Hasonló álláspontot képviselt a NATO is, kiemelve Kína felelősségét a nemzetközi szabályok betartásában.

A brit külügyminisztérium szintén kifejezte aggodalmát, és felszólította Kínát, hogy tartsa be korábbi ígéreteit, miszerint nem szállít fegyvereket Oroszországnak. A Reuters jelentéséből kiderül, hogy a Kupol egy másik orosz hadiipari céggel, a TSK Vektorral, valamint a Redlepus nevű kínai vállalattal együttműködve egy közös drónkutató és gyártó központot hozott létre Kínában. Az Advanced UAV Research and Manufacturing Base nevű központ a Hszincsiang tartományban található Kashgar különleges gazdasági övezetben helyezkedik el, és évente 800 drón gyártására lesz képes, bár a gyártás kezdetének időpontja még nem ismert.

Vlagyimir Putyin orosz elnök a dróngyártás kapcsán nemrég bejelentette, hogy 2023-ban az orosz hadsereg mintegy 140 ezer drónt kapott, és a cél, hogy ezt a számot az idei évben megtízszerezzék.

Forrás: infostart.hu


Református
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com