Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Nógrádi György: Zelenszkij fölött eljárt az idő
Egyértelművé tette a német kancellár, hogy miért nem lehet Ukrajna a NATO tagja
Zelenszkij szerint az ő „igazságos béketervét” veszi alapul az USA elnöke
Oroszország bejelentést tett Ukrajnáról
Zelenszkij: Trump béketervének nemcsak véget kell vetnie a háborúnak, de meg is kell előznie egy újabb agressziót

Nem várható ukrán gázstop

Januártól sem szűnnek meg az Ukrajnán keresztüli orosz gázszállítások – vélekedett újságírói megkeresére Miklós László energiaipari szakértő, az állami MVM, illetve a Mol-hátterű, FGSZ nevű központi gázvezetéküzemeltető egykori vezetőségi tagja.

Mint ismert, jelen állás szerint az oroszok és ukránok az egymás között dúló háborúra tekintettel januártól nem újítják meg a már 2020-ban is csak komoly izgalmak után újrakötött, államközi gáztovábbítási szerződést. (Az agresszor egyébként éppenséggel ajánlkozik a megegyezésre, ám attól a megtámadott Kijev mereven elzárkózik.) Bár 2021-ig Magyarország is eme, fél évszázada működő, Testvériségnek nevezett csövön kapta az orosz földgázt, a három évvel ezelőtt újrakötött magyar-orosz gázvásárlási megállapodásban rögzített, évi 4,5 milliárd köbméterből 3,5 milliárd köbméter Szerbia felől, a szerződés októberi életbe lépésével egy időben üzembe helyezett, Oroszországból eredő, Török Áramlat nevű rendszeren keresztül érkezik.

Bár eme irat szerint a fennmaradó egymilliárd köbmétert változatlanul Ukrajnán át – igaz, egy szlovák kerülővel, végül is Ausztria felől – kapja Magyarország, a mérési adatok szerint az utóbbi idők során e mennyiség jó része is a déli szállítási útvonalra került át.

Bár tehát az nem állítható, hogy a gond Magyarországot egyáltalán nem érinti, sokkal inkább a szlovákok és az osztrákok feje főhet. E két állam ugyanis eddig szinte kizárólag Ukrajnán keresztül érkező, orosz energiahordozót használt.

Ráadásul, orosz-ukrán megállapodástól függetlenül, a vezeték egy bombatalálattól akkor is bármikor használhatatlanná válhat, ha a két harcoló fél mindeddig – a szintén Európába irányuló, Barátság nevű olajvezetékkel együtt – láthatólag tartózkodott az útvonal támadásától. Mindezek nyomán, vérmérséklettől függően, de a várható fejleményeket illetően több politikus és szakember is rendszeresen kétségbeesésének ad hangot. Ezek hatását a pánikkeltő szalagcímek még tovább fokozzák.

Mivel ugyanakkor Ukrajna az Európai Energiaközösség tagjaként vállalta a vezetékes gázszállítások uniós szabályainak betartását, nem teheti meg, hogy ha egy európai cég orosz gázt rendel és ehhez az EU eljárásrendje szerint vezetékhasználati jogot is nyer, azt mégis megtagadja – hangsúlyozta Miklós László. Ilyen ellenállásra utaló ukrán nyilatkozat nem is látott napvilágot. Ráadásul a vitától és az orosz gáz iránti uniós igények zuhanásától függetlenül Kijev a szállításokon még mindig tetemes díjbevételre tesz szert. Magyarán az orosz gázszállítások az unió szabályai alapján erre vonatkozó külön orosz-ukrán megállapodás nélkül is, zavartalanul folytatódhatnak – szögezte le a szakértő.

A déli ellátási útvonal léte okán Magyarországot az orosz-ukrán gázvita bizonyosan nem fenyegeti – vélik szakértők.

Forrás: nepszava.hu/KH


Református
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com