Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Zelenszkij hajlandó tárgyalni Putyinnal, de jelen kell lennie Amerikának és az EU-nak is
Megnyílt a határ az ukrajnai férfiak egyes kategóriái előtt
Már zajlanak az előkészületek: jöhet a találkozó, amire sokan várnak már a háború kitörése óta
Svéd rendőrség: Mintegy tízen meghaltak a felnőttoktatási központnál történt lövöldözésben
Sürgős, előnytelen gázimportra szorult az ukrán Naftogaz

Közel van az ukrán háború vége? – Így látja a CIA korábbi szakértője

Közeledünk egy olyan ponthoz, amikor Ukrajnát a megtörés veszélye fenyegeti úgy, ahogy az első világháborúnak is vége lett” – állítja George Beebe, a CIA korábbi Oroszország-szakértője. A Mandiner kérdezte.

George Beebe, korábbi CIA Oroszország-elemző és a Quincy Intézet jelenlegi igazgatója az orosz-ukrán háborúról és az USA lehetséges stratégiaváltásáról nyilatkozik egy interjúban.

Beebe szerint az USA Oroszország elleni stratégiája részben sikeres volt katonailag, de gazdaságilag és diplomáciailag nagyrészt kudarcot vallott. Bár Ukrajna sikeresen ellenállt a teljes orosz megszállásnak, a szankciók nem bénították meg Oroszország gazdaságát a várt mértékben. Sőt, Oroszország lett Európa leggyorsabban növekvő gazdasága, és nemzetközileg sem vált páriává.

A konfliktus felőrlő háborúvá alakul, ami folyamatosan apasztja Ukrajna katonai képességeit, fegyver- és lőszerkészleteit, valamint élőerő-tartalékait. Beebe figyelmeztet, hogy Ukrajna néhány hónapon belül vagy legfeljebb 2-3 éven belül elérhet egy töréspontot, hasonlóan az első világháború végéhez, amikor az egyik fél már képtelen volt hadsereget kiállítani.

Beebe egy kompromisszumos megoldást javasol, amely:

  • Megőrzi Ukrajna függetlenségét
  • Lehetővé teszi Ukrajna EU-tagságát, de katonai semlegességet követel (NATO-tagság nélkül)
  • Biztosítékokat nyújt Ukrajna biztonságára az EU-tagságon keresztül
  • A területi kérdésekben rugalmas megoldást keres, például népszavazásokkal a vitatott területeken

Az elemző hangsúlyozza, hogy az EU-tagság perspektívája kulcsfontosságú része lehet a háború bármiféle rendezésének, mivel gazdasági prosperitást és bizonyos fokú biztonságot nyújthat Ukrajnának.

Beebe szerint Oroszország fő célja nem a területszerzés vagy a birodalomépítés, hanem elsősorban Ukrajna NATO-csatlakozásának megakadályozása. Ezt a grúziai háború példájával illusztrálja, ahol Oroszország nem foglalta el az egész országot, csak biztosította, hogy Grúzia ne csatlakozhasson a NATO-hoz.

Végül Beebe úgy véli, hogy a diplomáciai megoldás lehetséges volt és most is az, és az USA-nak rugalmasabbnak kellett volna lennie a tárgyalások során, különösen Ukrajna NATO-tagsága kérdésében. Szerinte ez a rugalmatlanság vezetett ahhoz, hogy Oroszország végül „a harcmezőn vétózta meg” Ukrajna NATO-tagságát, ami tragédia az ukrán nép és Európa stabilitása szempontjából is.

Forrás: Mandiner

Kövessen minket a FACEBOOKON, INSTAGRAMON, TWITTEREN, TELEGRAMON vagy GOOGLE Hírekben és nem marad le a legfrissebb hírekről!


Református

Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

FRISS hírek






Kövessen minket a
FACEBOOKON,
INSTAGRAMON,
TWITTEREN,
TELEGRAMON, vagy
GOOGLE Hírekben
és mi értesítjük a legfrissebb hírekről!

Megtalál minket a
NAV honlapján is!



NAV
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com