Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Kárpátaljai helyzet: Magyar Levente tájékoztatást kapott az ukrajnai magyar közösség támogatásáról
Magyar Levente: Ukrajna hátba szúrta Magyarországot
Donald Trump szerint Ukrajna „gyakorlatilag” beleegyezett egy 500 milliárd dolláros üzletbe, hamarosan találkozhatnak Volodimir Zelenszkijjel
Trump sokkoló kijelentést tett: Ukrajna lehet, hogy egyszer Oroszország lesz
Marco Rubio: Az orosz–ukrán háború lesz a müncheni konferencia fő témája

Megdöbbentő fordulat: Kijev hajlandó teljesíteni Oroszország területi követeléseit, de van egy fontos feltétel

Az Egyesült Államok elnökválasztásának eredménye új irányt szabhat az orosz-ukrán háború rendezésének, különös tekintettel a béketárgyalásokra és azok kereteire – írta meg a New York Times friss interjúk alapján. Ukrajna számára a biztonsági garanciák prioritást élvezhetnek egy esetleges megállapodásban, míg a területi kérdések másodlagos szerepet tölthetnek be.

Biztonság vagy területi integritás: új prioritások Kijevben

Az ukrán vezetés korábban határozottan kizárta annak lehetőségét, hogy bármilyen békemegállapodás részeként területeket engedjen át Oroszországnak. Most azonban Donald Trump megválasztott amerikai elnök által sürgetett gyorsított tárgyalások kapcsán Kijev egyre inkább a biztonsági garanciák kérdésére összpontosít. Ezek legalább olyan fontosak, mint a tűzszüneti vonalak pontos meghatározása – állítják magas rangú ukrán tisztviselők.

Roman Kosztenko, az ukrán parlament védelmi és hírszerzési bizottságának elnöke szerint:

„A tárgyalásoknak garanciákon kell alapulniuk. Ukrajna számára semmi sem fontosabb.”

Egy névtelenséget kérő, magas beosztású ukrán tisztviselő még határozottabban fogalmazott:

„A területi kérdés rendkívül fontos, de ez még mindig másodlagos. Az első kérdés a biztonsági garanciák.”

Területi igények: de facto és de jure különbségek

Ukrajna hivatalosan továbbra is az 1991-es függetlenségi nyilatkozatban meghatározott határokat tekinti érvényesnek. Jelenleg azonban Oroszország a nemzetközileg elismert ukrán terület mintegy 20 százalékát ellenőrzi. Bár az ukrán kormány hajlandó lenne bizonyos területeket de facto átengedni, de jure továbbra is fenntartja az igényét azokra.

Az ukrán vezetés különösen szkeptikus az orosz szándékokkal kapcsolatban. A 2014-es és 2015-ös tűzszüneti megállapodások tapasztalatai szerint ezek a megegyezések nem tudták megakadályozni a további harcokat, amelyek végül a 2022-es teljes körű invázióhoz vezettek.

A NATO és a nyugati támogatás mint garancia

Kijev meggyőződése, hogy egy újabb orosz támadás elkerülésének legjobb módja az, ha az ország NATO-tagként részesül védelemben. Ehhez azonban szükség van arra, hogy a nyugati országok szorosabb biztonsági együttműködést vállaljanak Ukrajna érdekében. Emellett egy erős, modern, nyugati fegyverekkel felszerelt ukrán haderő is elrettentő erőt jelenthet.

A biztonsági garanciák kérdése központi szerepet kap minden békemegállapodásban. Korábbi tárgyalások során Oroszország elutasította azt az ukrán javaslatot, amely más országokat kötelezett volna arra, hogy garantálják Ukrajna biztonságát egy újabb orosz támadás esetén. Ez a javaslat most ismét napirendre került, miután Donald Trump érdeklődést mutatott az iránt, hogy ezzel a kérdéssel foglalkozzon.

Moszkva álláspontja változatlan

Oroszország továbbra is kategorikusan ellenzi Ukrajna NATO-csatlakozását, és ragaszkodik az általa elfoglalt területek feletti ellenőrzés fenntartásához. A tárgyalások sikere nagyban múlik azon, hogy a felek milyen kompromisszumokat hajlandóak kötni, és hogy a biztonsági garanciák kérdésében sikerül-e közös nevezőre jutniuk.

Az orosz-ukrán konfliktus megoldása jelenleg a nemzetközi közösség egyik legnagyobb diplomáciai kihívása.

Forrás: nytimes.com


Református
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com