Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Magyarországra tartó határsértőket találtak homokba bújva egy teherautón az ukrán határőrök Nagypalád közelében (videó)
Újabb elesett kárpátaljai katonákról érkezett gyászjelentés
Szijjártó Péter alaposan beolvasott Von der Leyennek – hamarosan szemtől szembe kerülnek egymással
Döntött Donald Trump: folytatja a fegyverszállításokat, megy a segítség Ukrajnának
Trump ritkaföldfémek szállításához kötné Ukrajna segélyezését

Oroszország megváltoztathatja a háború menetét

Oroszország csütörtöki lépése, amelyben nukleáris képességű, interkontinentális ballisztikus rakétát vetett be, egy új, aggasztó irányt jelez az ukrajnai háború eszkalációjában. A támadás szakértők szerint nemcsak a konfliktus természetét változtathatja meg, hanem a hidegháború során kialakult elrettentési doktrína végét is jelzi.

Az orosz–ukrán háború csütörtöki eseménye újabb éles figyelmeztetés volt a világ számára. Vlagyimir Putyin bejelentette, hogy országa egy többszörös robbanófejjel ellátott ICBM-et – a szakirodalomban MIRV-ként ismert technológiával – vetett be az ukrán város, Dnyipro ellen. Bár a támadásban használt robbanófejek nem nukleáris töltetűek voltak, a lépés súlyos nemzetközi bizonytalanságot okozott, írja elemzésében a CNN.

A ballisztikus rakéták, különösen az ICBM-ek hosszú ideje az elrettentés kulcsfontosságú elemei, amelyek a kölcsönösen biztosított megsemmisítés (MAD) stratégiájára épültek. Ez az elv arra a feltételezésre alapozott, hogy ha egy nukleáris csapás után is maradnak működőképes rakéták az ellenfél oldalán, akkor a válaszcsapás olyan pusztító lenne, hogy senki sem kezdeményezne támadást.

A MIRV-technológia, amely az ICBM-ek egyik fejlesztése, viszont alapvetően megváltoztathatja ezt a dinamikát. Hans Kristensen, az Amerikai Tudósok Szövetségének Nukleáris Információs Projektjének igazgatója szerint ez az első alkalom, hogy egy MIRV-eszközt harci helyzetben bevetettek.

Ez példátlan lépés

– fogalmazott Kristensen.

A MIRV-technológiával felszerelt ICBM-ek lehetővé teszik, hogy egyetlen rakéta több, külön célpontot támadjon meg, ami jelentősen megnehezíti a légvédelmi rendszerek dolgát. A csütörtöki támadás során közzétett videók szerint a rakéta több robbanófeje különböző szögekben csapódott be a célpontra. Ezek mindegyike önálló elhárítást igényelt volna, ami még a legfejlettebb védelmi rendszerek számára is szinte lehetetlen feladat.

Egyes szakértők szerint a MIRV-eszközök nemcsak az elrettentést gyengítik, hanem növelik egy nukleáris háború kockázatát. A több robbanófej jelenléte miatt ugyanis egy megelőző csapás tűnhet a legbiztosabb védekezési stratégiának, hogy azokat még indítás előtt semlegesítsék.

Míg a hidegháború alatt az ICBM-ek kizárólag az elrettentés eszközeként szolgáltak, Oroszország lépése új, támadó szerepkörbe helyezte őket. Az, hogy a Dnyipro elleni csapásban MIRV-eszközökkel felszerelt ICBM-et használtak, arra utal, hogy Moszkva szándékosan igyekszik átlépni a hagyományos nukleáris stratégiák által kijelölt határokat.

Bár Oroszország előre értesítette az Egyesült Államokat a rakéta indításáról, az incidens Európában és világszerte egyaránt fokozta a félelmeket.

Forrás: Magyarnemzet/KH

Kövessen minket a FACEBOOKON, INSTAGRAMON, TWITTEREN, TELEGRAMON vagy GOOGLE Hírekben és nem marad le a legfrissebb hírekről!


Református

Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

FRISS hírek






Kövessen minket a
FACEBOOKON,
INSTAGRAMON,
TWITTEREN,
TELEGRAMON, vagy
GOOGLE Hírekben
és mi értesítjük a legfrissebb hírekről!

Megtalál minket a
NAV honlapján is!



NAV
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com