Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Marco Rubio: Az orosz–ukrán háború lesz a müncheni konferencia fő témája
Zelenszkij kiegyezne Putyinnal?
Nógrádi György: Zelenszkij fölött eljárt az idő
Egyértelművé tette a német kancellár, hogy miért nem lehet Ukrajna a NATO tagja
Zelenszkij szerint az ő „igazságos béketervét” veszi alapul az USA elnöke

Focista ülhet az elnöki székbe Grúziában

Fokozódhat a kormányellenes hangulat Grúzia városainak utcáin, miután az oroszbarát kormánypárt jelöltje az egyetlen az elnöki posztra. A tüntetéseket eddig is erőszakkal fékezte meg a rendőrség, az uniós külügyminiszterek szankciókat vethetnek ki a grúz kormányra.

A Manchester City korábbi labdarúgója, Miheil Kavelasvili foglalhatja el az elnöki pozíciót Grúziában szombaton – írja a BBC. Az 53 éves Kavelasvilit az oroszbarát Grúz Álom párt jelölte, és mivel az ellenzék bojkottálta a folyamatot, ő volt az egyetlen jelentkező. A december 29-én leköszönő elnök, Szalome Zurabisvili elmondta: az elnöki pozíció volt Grúzia utolsó legitim intézménye. Kavelasvilinek saját pártja is van, amely nyugatellenes propagandát terjeszt, a leköszönő elnököt pedig külföldi ügynöknek tartja.

Az ellenzéki pártok szerint az októberi grúziai választásokon csalással tudott nyerni a Grúz Álom. A választás eredményének kihirdetése után szinte azonnal tüntetések kezdődtek Tbilisziben. November 28-ától kezdve pedig egyre nagyobb tömeg jelent meg a grúz városok utcáin: ekkor jelentette be a kormány, hogy 2028-ig befagyasztja az uniós csatlakozásról szóló tárgyalásokat. Az ország többsége szívesen csatlakozna az Európai Unióhoz, sőt, a csatlakozási hajlandóság az ország alkotmányában is benne van. A demonstrálók közül is sokan lengettek uniós zászlót, és új választások kiírását követelték.

Az elnök beiktatásáról döntő szombati parlamenti szavazás után várhatóan még többen vonulhatnak utcára. A Transparency International szerint azonban a hatóságok már eddig is aránytalanul keményen bántak a demonstrálókkal: 460 embert tartóztattak le, közülük 300 embert kínozhattak meg, újságírókat, civil szervezetek tagjait is bántalmaztak. A rendőri erőszakot az Európai Unió is elítélte, az uniós külügyminiszterek hétfői megbeszélésükön dönthetnek arról, szankciókat vetnek-e ki a grúz kormányra.

Forrás: Hirklikk


Református
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com