Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Marco Rubio: Az orosz–ukrán háború lesz a müncheni konferencia fő témája
Zelenszkij kiegyezne Putyinnal?
Nógrádi György: Zelenszkij fölött eljárt az idő
Egyértelművé tette a német kancellár, hogy miért nem lehet Ukrajna a NATO tagja
Zelenszkij szerint az ő „igazságos béketervét” veszi alapul az USA elnöke

Bloomberg: Az EU arra készül, hogy az Ukrajnán keresztül történő orosz gáztranzit nélkül vág neki a télnek

December 16-án az Európai Unió megvitatja a téli felkészülést, mivel lejár az Oroszország és Ukrajna közötti gáztranzit-megállapodás. A blokk fokozatosan mond le a Moszkvából érkező fosszilis tüzelőanyag-szállításokról. Erről az RBC-Ukrajna számolt be a Bloombergre hivatkozva.

A dán Dan Jorgensennel, a blokk új energiaügyi biztosával tartott első találkozón a miniszterek meg kívánják fontolni az árak csökkentésének és az uniós ipar versenyképességének növelésére irányuló lehetőségeket a zöld energiára való átállás során.

„Az energia megfizethetősége továbbra is sürgető kérdés, mivel az ingadozó árakat a geopolitikai feszültségek, az ellátási lánc megszakadásai és a fosszilis tüzelőanyagok importjától való függőség okozza” – áll az energiaügyi miniszterek számára szétküldött dokumentumban, amelyet Magyarország – amely az EU soros elnökségeként elnököl a brüsszeli ülésen – fogalmazott.

Az uniós iparágak megerősítése a tiszta átmenet időszakában az európai politikai napirend egyik fő témájává vált, miután a példátlan energiaválság, amely két évvel ezelőtt, Oroszország ukrajnai invázióját követően rekordmagasságba repítette az áram- és gázárakat, részben visszahatást váltott ki.

A miniszteri találkozón az Európai Bizottság tájékoztatja a tagállamokat a téli felkészülésről, mivel december 31-én lejár a Kijev és Moszkva közötti kormányközi tranzitmegállapodás, amely az Európába irányuló orosz gázszállítások alapját képezte.

Az Európai Bizottság értékelése
Az Európai Bizottság szerint az Ukrajna és Oroszország közötti megállapodás felmondása már most hatással van az európai gázpiacokra, és a régiónak alternatív ellátási forrásokat kell találnia.

Az EU bízik abban, hogy azok a tagállamok, amelyek még mindig Ukrajnán keresztül importálnak orosz gázt – elsősorban Ausztria és Szlovákia – meg tudnak birkózni a szállítások nélkül.

A Bizottság közölte, hogy nem fog tárgyalásokat folytatni az útvonal nyitva tartásáról.

A szlovákiai és magyarországi gázvásárlók azonban folytatják a tárgyalásokat a gázszállítások folytatásáról a tranzitmegállapodás lejárta után, míg a javaslatban szerepel egy cseremegállapodás Azerbajdzsán és Oroszország között.

Tervek a jövőre nézve
Mivel az új Európai Bizottság nemrég kezdte meg ötéves megbízatását, január 15-én új kezdeményezést, a versenyképességi iránytűt szándékozik előterjeszteni. A szakpolitikai dokumentum azt vizsgálja majd, hogy a 27 országot tömörítő blokk miként javíthatná biztonságát és csökkenthetné függőségeit, Mario Draghi, az Európai Központi Bank korábbi elnöke által szeptemberben közzétett jelentés nyomán.

A következő fázisban a blokk végrehajtó szerve február 26-án kívánja közzétenni a „tiszta ipari megállapodást” – egy részletes stratégiát az iparágak versenyképességének megőrzésére, amely tartalmazni fog egy tervet a megfizethető energia biztosítására is. Az első 100 napon belül egy ütemtervet is be fog mutatni az orosz fosszilis tüzelőanyagok fokozatos kivonására, amelyek még mindig az EU importjának mintegy 15%-át teszik ki.

Forrás: RBC Ukraine/KH


Református
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com