Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Zelenszkij szerint az ő „igazságos béketervét” veszi alapul az USA elnöke
Oroszország bejelentést tett Ukrajnáról
Zelenszkij: Trump béketervének nemcsak véget kell vetnie a háborúnak, de meg is kell előznie egy újabb agressziót
Podoljak szerint Ukrajnának jó lenne egy amerikai–orosz háború
Telefonon beszélt egymással Trump és Putyin

Gázválság fenyeget? Masszív drágulás jöhet

Az Ukrajnán keresztül folytatott orosz földgázszállítások leállítása olyan hiányt okoz a susogó energiahordozó piacán Európában, amit 2025-ben alig-alig tud pótolni a kontinens LNG-importtal.

A világ előtt olyan tizenkét hónap állhat, amelyben a földgázt fogyasztó országok és kontinensek várhatóan éles versenyt vívnak majd a szűkösen rendelkezésre álló energiahordozóért. A gázéhes Európa elszívhatja a folyékony energiaforrást a világ szegényebb országai elől, amelyek nem tudják majd megfizetni a megugrott gázárakat. Legalábbis erre jutott a Bloomberg összefoglalója, amely a kilátásokat firtatja.

Eddig példátlan esemény
Először fordul elő 2022 óta, amikor az Ukrajna ellen indított agresszió nyomán az európai országok korlátozni kezdték gázimportjukat Oroszországból, hogy gondok lehetnek a kontinens gáztározóinak feltöltésével a következő tél előtt. Az idei tél hátralévő heteire van elég tartalék, ám a január elején beköszöntött fagyos idő növelte a fogyasztást.

Eközben az utolsó Ukrajnán keresztül vezető orosz-európai gázvezeték leállítása szűkíti a kínálatot. Ennek eredményeként szakértők szerint az egész 2025-ös évet egy energiarés fogja jellemezni. Magyarán, az összes új LNG-exportkapacitást el fogja nyelni az újabb kieső orosz gázforrás pótlása. Európának tízmillió tonna új LNG-forrást kell találnia, ami tíz százalékkal több a 2024-es LNG-importnál – mondta Saul Kavonic, a sydney-i MST Marquee tanácsadó cég elemzője.

Kezdődhet a kiszorítósdi a földgáz megszerzéséért
Az Egyesült Államok exportőrei valamennyit tudnak pótolni a hiányzó mennyiségből, de hogy mennyit, az azon múlik, milyen gyorsan tudják felpörgetni a gázkitermelést. Így más lehetőség híján az európai importőröknek ázsiai források felé kell fordulniuk ahhoz, hogy fel tudják tölteni a tárolókat a következő téli időszak előtt.

Ázsia azonban a világ legnagyobb gázfogyasztóinak kontinense, így az új kereslet borítékolhatóan fel fogja tornászni az árakat. Ezek végül olyan szintet érhetnek el, amit az indiai, a bangladesi vagy az egyiptomi vásárlók nem tudnak megfizetni. A német fogyasztóknak még lenne pénzük, de a vállalatok amúgy is megromlott versenyképessége tovább hanyatlik majd az energia további drágulása miatt. A földgáz határidős árai Európában – amelyek egyébként is hatást gyakorolnak az ázsiai spot árakra – 45 százalékkal vannak az egy évvel ezelőtti szint felett. Az energiaválság előtti szinthez képest háromszoros a különbség. Nem véletlen, hogy Németországban a február 23-án esedékes parlamenti választások egyik fő kampánytémája az ország cégeinek energiaellátása. A közvélemény-kutatások szerint a második legnépszerűbb párt, az Alternatíva Németországért (AfD) azzal kampányol, hogy visszaállítja az orosz földgáz olcsó vezetékes importját.

A korábbi harmadik világ országai lehetnek a legnagyobb vesztesek
Az ázsiai és latin-amerikai feltörekvő országok lehetnek az európai háború legnagyobb vesztesei. Az LNG-szállítók a növekvő árak megfizetésére képes európai vevők felé fordulnak. Brazíliának gondot okoz a szárazság miatt kiesett vízierőmű-kapacitás pótlása az áramtermelésben, Argentína, amely a nyári szezonból tart a télibe, lemaradhat az LNG-ért folyó versenyben.

2026 lesz a nyerő?
Ha nem sikerül a piaci problémákat kezelni, az további gázdrágulást eredményezhet. Enyhülés 2026-tól kezdődően várható – derül ki a Jefferies Financial Group pénzügyi szolgáltató előrejelzéséből. E szerint 2030-ig a jelenlegin felül 175 millió tonna új földgázkínálat jelenhet meg a világpiacon, főként egyesült államokbeli és katari forrásból. Ez nyomást fog gyakorolni az árakra.

Florence Schmit, a Rabobank európai energiastratégiája úgy látja, hogy 2026 a fény a gázellátás jelenlegi sötét alagútjának végén.

Forrás: privatbankar.hu/KH


Református
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com