Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Podoljak szerint Ukrajnának jó lenne egy amerikai–orosz háború
Telefonon beszélt egymással Trump és Putyin
A mozgósítás és a férfiak külföldi utazásának korlátozása a hadiállapot után is folytatódhat
Tálcán kínálta fel Ukrajna kincseit Donald Trumpnak Volodimir Zelenszkij
Trump különmegbízottja találkozott az ukrán nagykövettel

„Kétélű kard” -Az ukrán munkavállalók távozásának gazdasági hatásai Kelet-Európára

Több mint 4,3 millió ukrán menekült tartózkodik az Európai Unióban, akik jelentős részben Kelet- és Közép-Európában telepedtek le. Az ukrán munkavállalók, akik az EU 2022. márciusi irányelve révén törvényes jogot szereztek az európai élethez és munkához, jelentős szerepet játszottak a régió gazdasági növekedésében. Lengyelországban például a menekültek 22%-a, míg Csehországban körülbelül 9%-a él- olvasható a Reuters oldalán a tozsdeforum.hu szerint.

Az ukrán munkavállalók távozása komoly feszültséget okozhat a kelet-közép-európai munkaerőpiacon. A régió számos gazdasági ágazata, például a feldolgozóipar és az exportorientált szektorok, erősen támaszkodnak a megfizethető és elérhető munkaerőre. Az ukránok hozzájárulása lehetővé tette, hogy a térség gazdasági növekedése meghaladja az euróövezeti átlagot. A Raiffeisen Bank International adatai szerint Kelet- és Közép-Európa GDP-növekedése tavaly 2,2% volt, szemben az euróövezeti 0,8%-os stagnálással.

Az esetleges hazatérés következményei

A békemegállapodás létrejötte esetén sok ukrán munkavállaló visszatérhet hazájába. Ez a forgatókönyv ugyan pozitív hír Ukrajnának, de komoly kihívásokat jelenthet a régió számára. A munkavállalók távozása szűkítheti a munkaerőpiacot, növelheti a bérköltségeket és az inflációt, miközben lassíthatja a gazdasági növekedést.

A lengyel jegybank egyik felmérése szerint, ha a háború véget érne, a menekültek 59%-a, valamint a háború előtti ukrán migránsok 34%-a tervezi, hogy visszatér Ukrajnába. Lengyelországban és Csehországban a történelmileg alacsony munkanélküliségi szint már most is nyomást gyakorol a gazdaságra, amit a távozó munkaerő tovább fokozhat.

Makrogazdasági kihívások

A régió gazdasága további kihívásokkal néz szembe. Az amerikai vámtarifa-változások, a dollár erősödése és az infláció csökkentésére irányuló nehézségek tovább növelik a gazdasági bizonytalanságot. Magyarországon és Romániában az infláció magas szinten stagnál, míg Csehországban növekedést mutat. Ez megnehezíti a jegybankok számára a kamatlábak csökkentését, ami tovább növeli a helyi adósság terheit. Az ukrán munkavállalók esetleges távozása arra ösztönözheti a vállalatokat, hogy munkaerő-takarékos technológiákba fektessenek. Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank szerint ez hosszú távon javíthatja a régió versenyképességét. Emellett a háború utáni ukrán újjáépítési projektek, különösen Lengyelország számára, gazdasági lehetőségeket rejthetnek.

Az ukrán migránsok hazatérése kettős hatással járhat: miközben hozzájárulhat Ukrajna újjáépítéséhez, komoly kihívásokat jelenthet Kelet- és Közép-Európa gazdaságai számára. A régió gazdaságpolitikai döntéshozóinak fel kell készülniük az ebből fakadó munkaerőhiányra, inflációs nyomásra és a növekedési kilátások bizonytalanságára.

Forrás: tozsdeforum/KH


Református
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com