Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Nógrádi György: Zelenszkij fölött eljárt az idő
Egyértelművé tette a német kancellár, hogy miért nem lehet Ukrajna a NATO tagja
Zelenszkij szerint az ő „igazságos béketervét” veszi alapul az USA elnöke
Oroszország bejelentést tett Ukrajnáról
Zelenszkij: Trump béketervének nemcsak véget kell vetnie a háborúnak, de meg is kell előznie egy újabb agressziót

Magyarország Soros-ügynöknek nevezte a lengyel miniszterelnököt

Donald Tusk figyelmeztette Orbán Viktort, hogy „következményekkel” kell szembenéznie, ha akadályozza az Oroszországgal szembeni EU-s szankciók megújítását.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter „Soros-ügynöknek” titulálta Donald Tusk lengyel miniszterelnököt, miután Tusk figyelmeztette Orbán Viktort, hogy „következményekkel” kell szembenéznie, ha megakadályozza az Oroszország elleni újabb EU-s szankciók elfogadását.

„Ha Orbán Viktor valóban megakadályozza az európai szankciókat egy kulcsfontosságú pillanatban a háború során, akkor teljesen világossá válik, hogy Vlagyimir Putyin csapatában játszik, nem pedig a miénkben – minden ennek megfelelő következménnyel együtt” – írta Tusk szombaton az X közösségi oldalon.

Szijjártó nem sokkal később válaszolt Tusk kijelentéseire a Facebookon: „Lehet, hogy Soros ügynökének nehéz megértenie, de amikor csapatokról van szó, mi a magyar csapatban játszunk” – írta. „Nem akarjuk tovább fizetni mások háborúinak árát, és nem engedjük, hogy bárki veszélyeztesse energiaellátásunk biztonságát, mert Magyarország számunkra az első.”

George Soros magyar származású amerikai milliárdos, aki világszerte ismert liberális ügyek és politikai szereplők támogatásáról. Az európai tömeges bevándorlás melletti állásfoglalásai miatt éles konfliktusba került Magyarország konzervatív kormányával. 2018-ban a Soros-féle Nyílt Társadalom Alapítványok Berlinbe helyezték át székhelyüket, miután Magyarország törvényt hozott, amely büntethetővé tette a külföldi civil szervezetek illegális bevándorlást segítő tevékenységét.

Soros befolyása Lengyelországban is érzékelhető: több lengyel újságban és rádióban is tulajdonrésze van, amelyek a konzervatív lengyel ellenzék szerint Donald Tuskot támogatják. Soros fia, Alex Soros, kijelentette, hogy alapítványuk a jövőben kiemelten foglalkozik Lengyelországgal, amelyet „vezető gazdaságként” és Európa demokratikus kormányzásának jövőjét meghatározó tényezőként emlegetett.

Tusk figyelmeztetése Orbán felé azután hangzott el, hogy a magyar miniszterelnök azzal fenyegetőzött, hogy „behúzza a kéziféket” az Oroszországgal szembeni EU-s szankciók meghosszabbításával kapcsolatban, ha Kijev nem újítja meg az orosz Gazprom energiacéggel kötött tranzitszerződést, amely lehetővé tenné az orosz gáz EU-ba történő áramlását Ukrajnán keresztül.

Az Európai Unió 2022 februárja óta már 15 szankciós csomagot fogadott el Oroszország ellen az ukrajnai konfliktus miatt. Ezeket félévente, az EU mind a 27 tagállamának egyhangú beleegyezésével kell megújítani, a következő határidő pedig január 31-én esedékes.

Orbán Viktor a szankciók éles kritikusa, hangsúlyozva, hogy ezek jobban ártottak az EU-nak, mint Oroszországnak. Bár Magyarország eddig mind a 15 csomagot elfogadta, Orbán számos kivételt harcolt ki országa számára, beleértve az EU-s olajembargó alóli részleges mentességet és a garanciát arra, hogy a magyar nukleáris szektor nem lesz érintett a jövőbeni szankciókban.

Az újabb szankciók elfogadásával kapcsolatos vita ismét rávilágít a Magyarország és az Európai Unió közötti ellentétekre, valamint arra, hogy Orbán Viktor kormánya továbbra is eltérő irányt képvisel a közös uniós politikához képest. Ez a konfliktus tovább mélyítheti az ellentéteket az EU-tagállamok között.

Forrás: MTI


Református
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com