Az európai vezetők most kezdenek reagálni az orosz-ukrán béketárgyalásokkal kapcsolatos fejleményekre, miután Donald Trump amerikai elnök és Vlagyimir Putyin orosz államfő bejelentették, hogy megkezdik az egyeztetéseket a konfliktus lezárása érdekében. Az Európai Unió több diplomatája hangsúlyozta, hogy Ukrajna részvételére szükség van, és az európai országok sem maradhatnak ki a folyamatból – írja a Politico.
Az ügyben Annalena Baerbock, Németország korábbi külügyminisztere is megszólalt, aki a brüsszeli sajtónak nyilatkozva kijelentette:
„A békét csak közösen lehet elérni, ez pedig azt jelenti, hogy Ukrajnának és Európának is részt kell vennie a tárgyalásokban.”
A Kreml hivatalos közleménye szerint Trump és Putyin megbeszélése kilencven percig tartott, amely után az amerikai elnök a Truth Social oldalán megerősítette, hogy megállapodtak a tárgyalások azonnali elindításáról.
Baerbock álláspontjához csatlakozott a francia és a spanyol külügyminiszter is. Jean-Noel Barrot francia külügyminiszter hangsúlyozta, hogy az európai országok részvétele nélkül nem születhet igazságos és tartós béke Ukrajnában. Jose Manuel Albares Bueno, Spanyolország külügyminisztere pedig kijelentette:
„Ukrajna nélkül nem lehet döntést hozni az ország jövőjéről.”
Albares Bueno hozzátette, hogy Ukrajna egy szuverén állam, amelyet demokratikusan megválasztott kormány vezet, és Európa biztonsága közvetlen kapcsolatban áll az orosz-ukrán konfliktus alakulásával.
A balti és közép-európai országok eltérő álláspontot képviselnek
A lett külügyminiszter nyilatkozatában kifejtette, hogy bár a diplomáciai megoldásban Ukrajnának is részt kell vennie, a sikeres békemegállapodás érdekében Oroszországot katonailag is gyengíteni kell a harctéren.
Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter szintén Ukrajna támogatásának fokozását szorgalmazta, és az Egyesült Államokkal való szoros transzatlanti együttműködés fontosságát emelte ki.
A külügyminiszterek egy párizsi találkozón egyeztettek az ukrajnai helyzetről és az európai védelmi stratégiáról. Az eseményen Franciaország, Németország, Lengyelország, Spanyolország, Olaszország, az Egyesült Királyság és Ukrajna is képviseltette magát.
Orosz reakciók az egyeztetésekre
Alekszej Puskov orosz szenátor Telegram-bejegyzésében arról írt, hogy a Trump és Putyin közötti megbeszélés „mérföldkő a világpolitika és a diplomácia történetében”. Véleménye szerint az európai vezetők most keresik a módját annak, hogyan kezeljék a Moszkva és Washington között elindult párbeszédet.
Andrej Kartapolov, az orosz parlament védelmi bizottságának elnöke úgy nyilatkozott, hogy bár a béketárgyalások nehéznek ígérkeznek, minden előrelépés előnyösebb, mint a párbeszéd hiánya. Hozzátette, hogy az orosz hadsereg katonai sikerei elősegíthetik a konfliktus lezárását.
Forrás: VG.hu/KH
- „Ukrajnának és Európának minden tárgyalás részének kell lennie” – Európa vezetői indulatosan reagáltak a Trump és Putyin közti telefonbeszélgetésre
- Hangos letartóztatás Kárpátalján: lebukott a korrupt kiképző
- Trump: Ukrajna valószínűleg nem tér majd vissza a 2014 előtti határaihoz
- Jelentéktelenné váltak, most meg kapáloznak az uniós vezetők: ők is részt akarnak venni az ukrán béketárgyaláson
- Németország először ad ki Ukrajnának egy mozgósítás elől megszökött férfit
- Zelenszkij elárulta, havonta hányan lépnek be a fegyveres erőkhöz
- Mit jelent Ukrajnának az amerikai támogatások felfüggesztése?
- Szankciókat rendeltek el Ukrajnában a volt elnök, Petro Porosenko ellen
- 2025-ben Ukrajna rekordösszegű, 739 milliárd hrivnyáért fog fegyvereket vásárolni
- Pete Hegseth kemény üzenetet küldött Ukrajnának
- További háborús hírek