Volodimir Zelenszkij meggondolta magát

Az ukrán elnök és az amerikai alelnök közötti tárgyalások nem hoztak pénteken áttörést a kritikus ásványi anyagokkal kapcsolatos megállapodás ügyében, amely kulcsfontosságú lehet Ukrajna számára az amerikai támogatás biztosításához. Bár a felek folytatják az egyeztetéseket, több vitás pont is fennmaradt, különösen az ukrán fél részéről – közölte a Reuters.

VOLODIMIR ZELENSZKIJ UKRÁN ELNÖK ÉS J.D. VANCE AMERIKAI ALELNÖK PÉNTEKI MÜNCHENI TÁRGYALÁSAI NEM VOLTAK EREDMÉNYESEK A KRITIKUS ÁSVÁNYI ANYAGOKKAL KAPCSOLATOS MEGÁLLAPODÁSRÓL.

Ez a megállapodás központi szerepet játszhat abban, hogy Kijev elnyerje Donald Trump elnök támogatását – írja a Reuters.

Ukrajna korábban egy átdolgozott javaslattal tért vissza az Egyesült Államokba, amely megnyitná jelentős ásványkincs-készleteit az amerikai befektetések előtt. Kijevben azonban aggályok merültek fel a szerdán bemutatott amerikai változattal kapcsolatban.

Zelenszkij a múlt héten a Reutersnek adott interjújában vázolta az alku körvonalait. Egy térképet mutatott be számos ásványkincslelőhellyel, és kijelentette, hogy

„kölcsönösen előnyös partnerséget ajánl a közös fejlesztésükre, és nem elajándékozza őket.”

A szóban forgó ásványi anyagok között ritkaföldfémek, titán, urán és lítium is szerepelnek. Trump elnök, aki nem kötelezte el magát az Ukrajnának nyújtott katonai támogatás folytatása mellett, korábban kijelentette, hogy 500 milliárd dollár értékben szeretne ritkaföldfém-ásványokat Kijevtől. Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter szerdán mutatta be Kijevben az Egyesült Államok által kidolgozott megállapodástervezetet. Zelenszkij ekkor jelezte, hogy Ukrajna tanulmányozni fogja azt, azzal a céllal, hogy Münchenben megállapodásra jussanak.

Zelenszkij egy amerikai szenátorokkal folytatott zárt ajtós pénteki müncheni találkozón aggodalmának adott hangot a szerdán előterjesztett amerikai javaslattal kapcsolatban. Egy névtelenséget kérő forrás szerint az ukrán elnök úgy érezte, hogy „arra kérték, hogy írjon alá valamit, amit még nem volt lehetősége elolvasni”.

Az NBC úgy tudja, hogy az Egyesült Államok az ukrán ritkaföldfém-ásványok 50 százalékát szeretné megszerezni a partnerségi megállapodás részeként benyújtott javaslatában.

Zelenszkij az X közösségi platformon úgy nyilatkozott a müncheni konferenciáról:

„Csapataink tovább dolgoznak a dokumentumon”. Hozzátette, hogy „jó megbeszélést” folytatott Vance-szel, és Kijev „kész a lehető leggyorsabban haladni a valódi és garantált béke felé”.

Az ukrán delegáció két tagja a Reutersnek elmondta, hogy még „néhány részletet” ki kell dolgozni. Bár a konkrét vitás pontok nem ismertek, Ukrajna szigorú biztonsági garanciákat kérne Európától és az Egyesült Államoktól, amelyek megvédenék a jövőben Oroszországtól egy esetleges békemegállapodás után.

Forrás: Portfolio/KH


Református
Kiemelt

Donald Trump máris bemondta az all-int Zelenszkijnek

Az USA elnöke kész amerikai csapatokat küldeni Ukrajnába a békemegállapodást követően, de annak ára van, hatalmas értékű megállapodásról van szó, amit egyelőre az ukránok nem ...
Kiemelt

Volodimir Zelenszkij meggondolta magát

Az ukrán elnök és az amerikai alelnök közötti tárgyalások nem hoztak pénteken áttörést a kritikus ásványi anyagokkal kapcsolatos megállapodás ügyében, amely kulcsfontosságú lehet Ukrajna számára ...
Kiemelt

Szijjártó Péter szerint az európai háborúpárti elit mindent meg fog tenni az ukrajnai békemegállapodás ellen

Az európai háborúpárti, liberális elit mindent meg fog majd próbálni elkövetni annak érdekében, hogy ne jöjjön létre az ukrajnai háborút lezáró békemegállapodás, ami jelenleg közelebb ...
Kiemelt

Vance alelnökkel tárgyalt Zelenszkij, újabb feltételeket szabna az ukrán elnök

Volodimir Zelenszkij és J. D. Vance Münchenben tárgyalt az amerikai–ukrán kapcsolatok jövőjéről. Zelenszkij szerint a háború lezárásához Kijevnek „valódi biztonsági garanciákra” van szüksége. Volodimir Zelenszkij ...
Kárpátalja

Az oroszok már Kárpátalja sorsáról beszélnek – egy népszavazás eredményére mutogatnak

Az SVR igazgatója szerint Ukrajna a jövőben elkerülhetetlenül szembe fog nézni az államiság összeomlásával, a területének szétosztása előtt azonban pontos történelmi elemzést kell végezni. Ahhoz, ...
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com