Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Tálcán kínálta fel Ukrajna kincseit Donald Trumpnak Volodimir Zelenszkij
Trump különmegbízottja találkozott az ukrán nagykövettel
Donald Trump jövő heti találkozót helyezett kilátásba Zelenszkijjel, és megbeszélést Vlagyimir Putyin orosz elnökkel
Trump béketerve kiszivárgott, Zelenszkij és Putyin is őrjöng
Új szabályok a toborzóközpontoknak: tilos a kényszersorozás!

Csak amíg harcképes!

A legfrissebb augusztus eleji adatok szerint több mint 8000 ukrán katona sebesült meg a három éve tartó kelet-ukrajnai fegyveres konfliktusban. A tűzszünet ellenére folytatódnak a harcok a Donyec-medencében, szinte nincs olyan nap, hogy ne sebesülne meg katona az ukrán fegyveres erők és a felkelők közötti összecsapásokban. Általában ezeket a katonákat, mint a hibás fegyvereket „leírja” a sereg. Még ritkábban beszél a sajtó a lelki traumát szenvedett katonákról, akik maguk vagy mások ellen fordulnak a pokolból hazatérve.

A sebesültek jelentős többsége hivatásos, szerződéses állomány tagjaként harcolt a kelet-ukrajnai fronton, gyakorlatilag erre tette fel az életét. Van köztük olyan, aki maradandó sérülést szenvedett, és amikor szeretett volna visszatérni hivatásához elküldték, azzal az indokkal, hogy a törvények értelmében csak kizárólag egészséges emberek teljesíthetnek szolgálatot az Ukrán Fegyveres erőknél.

Az ukrán katonák egyik jogvédő szervezete közölte hogy hozzájuk 2014 óta közel 300 katona fordult segítségért, akit egészségügyi állapota miatt szereltek le a hadseregtől. Pedig a háború nem csupán a lövészárkokban zajlik, vannak olyan adminisztratív feladatok – stratégiai és taktikai tervek kidolgozása – amelyek épp, hogy a frontvonalat megjárt, tapasztalt szakembert igényelnek. Ezeket a munkaköröket megváltozott és csökkent munkaképességű ember is elláthatná, ennek ellenére a sereg leszereli, szociális segélyekre kárhoztatja katonáit. Mindezt annak ellenére, hogy a sereg komoly káderhiánnyal küzd, 12 pozícióból mindössze 4 foglalt.

Sok katona számára a visszailleszkedés is nehezen megy. A háború borzalmai, a bajtársak elvesztése, a holttestek látványa mindennapossá vált. Nehéz visszatalálniuk a hétköznapokba, egyes becslések szerint az terrorellenes hadműveletekben (ATO) részt vet katonák 30 százaléka küzd valamilyen pszichés vagy lelki problémával, ami több tízezer személyt jelent. A harctérről hazatért katonáknak meg kell küzdeniük démonaikkal. Aggasztó adat, hogy a konfliktus első két évében több mint 250, tavaly 68 katona vetett véget az életének. Öt nappal ezelőtt Ternopil megyében a terrorellenes hadműveleteket (ATO) megjárt, korábban leszerelt katona lett öngyilkos. Kárpátalján is számtalan olyan esetről lehet hallani, amikor a frontról visszatérő katona pszichés problémákkal küzd, a hadsereg pedig nem minden esetben nyújt szakszerű segítséget ezeknek az embereknek. A vezérkar nem közöl pontos adatokat arról, hogy a veteránok hány százaléka szenved poszttraumás stresszben. Viszonyításképp a Pentagon felmérése szerint a háborúban harcoló amerikai katonák húsz százaléka akut stresszkárosodást szenved el, tíz százalékuknál stresszbetegség alakul ki. Az ukrán hadsereg nemtörődömsége miatt életek, családok mennek tönkre.

Ezek alapján kijelenthetjük, hogy az ukrán hadseregnek gyakorlatilag csak addig van szüksége a katonájára, amíg harcképes, utána leírják, megszabadulnak tőlük, nem törődnek további sorsukkal.

Bálint Sándor

nyitókép ATO-ban megsérült munkácsi katona

Református
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com