Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

A mozgósítás és a férfiak külföldi utazásának korlátozása a hadiállapot után is folytatódhat
Tálcán kínálta fel Ukrajna kincseit Donald Trumpnak Volodimir Zelenszkij
Trump különmegbízottja találkozott az ukrán nagykövettel
Donald Trump jövő heti találkozót helyezett kilátásba Zelenszkijjel, és megbeszélést Vlagyimir Putyin orosz elnökkel
Trump béketerve kiszivárgott, Zelenszkij és Putyin is őrjöng

Irak bekeményít a kurdokkal szemben

Egy iraki bíróság elrendelte szerdán a kurdisztáni függetlenségi népszavazást megszervező bizottság elnökének és két tagjának letartóztatását – közölte az AFP hírügynökséggel a legfelsőbb bíróság szóvivője. Nem sokkal később a legfelsőbb bíróság közölte: illetéktelen annak eldöntésében, hogy mi legyen a sorsa a központi parlament azon kurd képviselőinek, akik elősegítették a referendum megszervezését, vagy maguk is szavaztak.

A bizottság tagjainak letartóztatását a raszafai bíróságnál a Haider el-Abádi miniszterelnök vezette iraki nemzetbiztonsági tanács indítványozta, mert a kurd bizottság – Hendren Száleh elnök, valamint Jari Hadzsi Omar és Vahida Jofo Hermez – a legfelsőbb bíróság szeptember 18-i tiltó határozata ellenére megszervezte a referendumot az észak-iraki kurd autonóm régióban. A bírósági határozat miatt a kurd bizottság tagjai ezentúl nem hagyhatják el a kurd régiót, különben az iraki hatóságok letartóztatják őket.

Iraki Kurdisztánban és a kurdok lakta más iraki területeken szeptember 25-én tartottak népszavazást a régió függetlenségéről, és a választópolgárok többsége az elszakadásra voksolt. A referendumot a bagdadi kormány és a parlament már szeptember elején törvénytelennek minősítette és elutasította. A parlament mintegy hatvan kurd képviselőjének nagy többsége azóta nem vesz részt a törvényhozás munkájában. Egy részük bojkottálja az üléseket, másokat az arab képviselők nem engednek be az ülésterembe.

Ennek hatására a népszavazás után a parlament a legfelsőbb bírósághoz fordult, hogy kikérje véleményét a helyzetről, és hogy megállapítsa: a parlamenti munkát bojkottáló kurd képviselők megsértik-e ezzel alkotmányos esküjüket, és ha igen, akkor hogyan büntethetők. A bíróság ebben mondta magát illetéktelennek szóvivőjének szerdai közlése szerint.

Bagdad és a kurdok között nem enyhül a feszültség. Hétfőn újabb gazdasági és jogi szankciókat jelentett be Bagdad a kurd területekkel szemben. A bagdadi pénzügyi felügyelőbizottság pedig azt vizsgálja, hogy mely kurd tisztségviselők húzhattak hasznot jogtalanul a térség olajbevételeiből, és lépéseket kezdeményeznek ellenük. Az iraki olajügyi minisztérium kedden elrendelte a Kirkuk városából Törökországba vezető, a kurd régiót megkerülő olajvezeték helyreállítását. Az észak-iraki Kurdisztán 2014 óta a bagdadi központi kormánytól függetlenül exportál kőolajat, ami a térség egyik fő bevételi forrásának számít.


Református
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com