Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Tálcán kínálta fel Ukrajna kincseit Donald Trumpnak Volodimir Zelenszkij
Trump különmegbízottja találkozott az ukrán nagykövettel
Donald Trump jövő heti találkozót helyezett kilátásba Zelenszkijjel, és megbeszélést Vlagyimir Putyin orosz elnökkel
Trump béketerve kiszivárgott, Zelenszkij és Putyin is őrjöng
Új szabályok a toborzóközpontoknak: tilos a kényszersorozás!

Offshore-botrány : a Gazprom ügyleteit is vizsgálják

Az orosz gazdasági élet szereplői közül a Szibur gázfeldolgozó és petrokémiai holding, a VTB bank, a Gazprom egyik leányvállalata és Jurij Milner üzletember viselt dolgairól is szó esik, valamit másoké mellett az orosz és az amerikai elnök vejének neve is felbukkan a vasárnap nyilvánosságra került, úgynevezett Paradise-iratokban.

A Paradise-iratok (Paradise Papers) néven kiszivárgott, 13,4 millió aktából álló adattömeg feldolgozásában az Oknyomozó Újságírók Nemzetközi Konzorciumával (ICIJ) együtt világszerte 96 sajtó- és médiacég vesz részt, köztük Oroszországban a Novaja Gazeta szerkesztősége. Az érintettek reagálását a RIA Novosztyi és a TASZSZ hírügynökség ismertette.

Az iratok szerint a Szibur – amelynek részvényesei közé tartozik az amerikai szankciós listán szereplő Kirill Samalov, Vlagyimir Putyin veje és Gennagyij Tyimcsenko is – partnere a 31 százalékban Wilbur Ross amerikai kereskedelmi miniszter által birtokolt, Navigator Holdings Ltd. elnevezésű szállítmányozási cégének. A VTB és Gazprom pedig részt vett annak finanszírozásában, hogy Milner részesedést szerezzen a Facebookban és a Twitterben.
A dokumentumokból kiderül: a Marshall-szigeteken bejegyzett Navigator Holdings Ltd. egyik legjelentősebb partnere a Szibur, amelytől 2014 óta 68 millió dollár bevétele származott. Az ICIJ szerint Ross 2011-ben kezdett el beruházni a Navigatorba, majd 2012-től az igazgatótanács tagja lett. 2014-ben helyét Wendy Teramoto vette át, aki 2017-től a kabinetfőnöke a kereskedelmi tárcánál.

A minisztérium ezzel kapcsolatban azt közölte az oknyomozók konzorciumával, hogy a Navigator már azt megelőzően üzleti kapcsolatban ált a Sziburral, hogy Ross az igazgatótanács tagjává vált. A tárca szerint a jelenlegi miniszter sohasem találkozott Samalovval, Tyimcsenkóval vagy Leonyid Mihelszonnal, a Szibur főrészvényesével. A hivatalos érveléshez tartozik, hogy Ross nem vesz részt az óceánjáró teherhajókkal kapcsolatos ügyekben, és támogatja a Fehér Ház gazdasági büntetőintézkedéseit.

Az ügynek a szankciós vetület melletti másik pikantériáját a belga Le Soir napilap szellőztette meg, amely szerint a Navigator négy tankhajója a Szibur által cseppfolyósított földgázt (LNG) fuvarozza Uszty-Luga orosz kikötőből Antwerpenbe. A cikket ismertető TASZSZ idézte Vlagyimir Csizsov orosz EU-nagykövetet, aki szerint „legalábbis naivitás” ara számítani, hogy az amerikai LNG az európai terminálokhoz fog befutni, amikor Ázsiában jelentősen többet fizetnek érte.

A Le Soir cikke szintén említést tett arról, hogy az LNG-terminálok, amelyeknek elvileg az EU energiafüggőségét kellene csökkenteniük, a piaci törvények szerint működnek. Ezért azok nem az amerikai, hanem az annál olcsóbb orosz gázt fogadják, amely azonban így drágább, mintha csövön át érkezne.


Református
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com