Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Zelenszkij kiegyezne Putyinnal?
Nógrádi György: Zelenszkij fölött eljárt az idő
Egyértelművé tette a német kancellár, hogy miért nem lehet Ukrajna a NATO tagja
Zelenszkij szerint az ő „igazságos béketervét” veszi alapul az USA elnöke
Oroszország bejelentést tett Ukrajnáról

Választás után, választások előtt

Túlvagyunk egy igencsak feszült hangulatú magyarországi országgyűlési választáson, de hamarosan újabbak következnek, mégpedig ukrajnai fronton.

2019-ben előbb elnökválasztást, majd még ugyanabban az évben, csak ősszel, parlamenti választásokra kerül sor Ukrajnában. Bár egy ideig a levegőben lógott az esetleges előrehozott választásoknak a lehetősége is, de ez mára kevésbé valószínű forgatókönyv.

Ellenben az ukrán politikai élet minden rezdülése jól érzékelhetően már kezd a jövő évi választások körül forogni. Petro Porosenko államfő sietve összehívta a frakciók vezetőit, akikkel a Központi Választási Bizottság (CVK) összetételéről egyeztetett, nyilván olyan személyi javaslatokat téve, ami neki és pártjának kedvezhet.

A politikai csoportosulások között a háttérben már elkezdődtek az alkudozások. A jelenlegi elit attól fél, hogy a 2014-ben háttérbe szorított erők most megpróbálnak revánsot venni. Félnivalójuk pedig akad, vesztenivalójuk még több. Most még azon korai gondolkodni és találgatni, ki kivel állhat össze. Ennél sokkal lényegesebb a magyar álláspont kérdése.

Nyilván a kárpátaljai magyarságot is keresni fogják, minden szavazat számít, az ígérvényeiből meg úgysem valósítanak meg semmit.

A 2014-es elnökválasztás tanulságait remélhetőleg a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) berkein belül is levonták, s még egyszer nem követnek el akkora hibát. Miközben a Petro Porosenkóval megkötött paktum alapján egy sor kedvezmény járt volna a helyi magyar közösségnek – önálló oktatási kerület, szabad anyanyelvhasználat, tömbmagyar közigazgatási kerület, garantált törvényhozási mandátum –, tudjuk, látjuk, mi lett belőle. Pont az ellenkezője.

A KMKSZ-en túl valamennyi Kárpátalján élő és felelősen gondolkodó magyar nemzetiségű választópolgár felelőssége, hogy ne csaljanak bennünket lépre. És ebben Budapest felelőssége is óriási.

Megtanulhatták a magyar fővárosban is, semmit nem szabad elhinni az ukrán politikumnak, a paktum, az írásos szerződés sem elég, kizárólag a tettek, a gyakorlati lépések számítanak, mert minden mást idővel kukába hajítanak…

Beszélhetnénk az egységes kárpátaljai magyar álláspont fontosságáról is az előttünk álló ukrajnai választások kapcsán, de szerencsére most nem mutatkoznak a széthúzás jelei. Bár tudjuk, vannak most is néhányan, akik szerint jobb volna a külön utas politizálás. Egyes egyéneknek lehet, de a közösség szempontjából aligha.

A jövő évi ukrajnai parlamenti választás legnagyobb tétje az lesz, marad-e magyar képviselő a Legfelsőbb Tanácsban. Ma még erre nehéz választ adni. Úgy látom, mindenáron nem kellene ragaszkodni ahhoz. Mert ugyan mi haszna van a kárpátaljai közösségnek, hogy van ugyan magyar jelenlét a kijevi törvényhozásban, de mit érünk azzal? Még a kisebbségeket, konkrétan a kárpátaljai magyarságot érintő sorsdöntő kérdésekben sem kérik ki a véleményét. S ha mégis elmondhatja, magasról tesznek rá a kijevi kormányzati kabinetekben…

Talán fontosabb volna a kárpátaljai regionális magyar politikai jelenlét megerősítése és fejlesztése. Helyhatósági választások 2020-ban lesznek, de az arra való felkészülést nem lehet elég korán elkezdeni.

Kovács Emil


Református
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com