Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Kárpátaljai helyzet: Magyar Levente tájékoztatást kapott az ukrajnai magyar közösség támogatásáról
Magyar Levente: Ukrajna hátba szúrta Magyarországot
Donald Trump szerint Ukrajna „gyakorlatilag” beleegyezett egy 500 milliárd dolláros üzletbe, hamarosan találkozhatnak Volodimir Zelenszkijjel
Trump sokkoló kijelentést tett: Ukrajna lehet, hogy egyszer Oroszország lesz
Marco Rubio: Az orosz–ukrán háború lesz a müncheni konferencia fő témája

Tovább gyengül a forint

Akár 4-5 százalékkal is többe kerülhet a külföldi utazás a forint árfolyamának gyengülése miatt. Vasárnap a legtöbb pénzváltóban 320 forintért kínálták az eurót. Az elemző szerint várható a jegybank beavatkozása, de hosszú távon elkerülhetetlen, hogy 330-340 forintot is kelljen adni 1 euróért.

Idén mélyebben a zsebébe kell nyúlnia annak, aki külföldre látogat, mint tavaly ilyenkor. Ennek pedig a forint gyengülése az oka. „Egy év alatt a forint 3,6 százalékkal gyengült az euróval szemben. Erre rárakódik a lokális infláció, a kettő együttesen azt jelenti, hogy a külföldre utazók 4-5 százalék közötti drágulással számolhatnak” – mondta az ATV Híradónak Sándorfi Balázs, a Bankmonitor.hu ügyvezetője.

Tegyük fel, hogy már hónapokkal korábban lefoglaltunk egy szállást 1000 euróért. Ha 1 forinttal gyengül a forint/euró árfolyam, az 1000 forint többletköltséget jelent. Tehát ha 313-as árfolyamnál foglaltunk, akkor 320-es szintnél 7000 forinttal szaladtak el a költségeink.

Örülhetnek viszont azok, akik devizát váltanak forintra. „Én nagyon jól járok, hiszen euróban kapom a fizetésem és most többet ér a pénzem. Olcsóbbak a dolgok, az italok, az utazás” – árulta el a turista. Szántó András devizapiaci elemző szerint a közvetlen ok az, hogy csökkent a magyar értékpapírok iránti kereslet. A befektetők elpártolnak a magyarországi állampapír befektetésektől, hiszen a dollárért – ami egy stabilabbnak tűnő fejlett piaci devizának számít – magasabb kamatot kapnak a befektetéseikre és ez hosszabb távon is tendenciózusan a forint gyengülésének irányába hat.

Ehhez jön még az alacsony jegybanki alapkamat és más világpiaci tényezők, csak úgy, mint a török líra gyengülése és az olasz kamatok emelkedése is. „A jegybanknak azért vannak eszközei, hogy a forint árfolyamának túlzott sebességű túlzott mértékű gyengülését megakadályozza” – vélekedett Szántó, aki hozzátette, hogy a 320 forint környéki árfolyam kritikus lehet, és adott esetben a jegybankot is némi beavatkozásra sarkallhatja. Az elemező szerint szerint így is 1-2 éven belül elkerülhetetlen, hogy 330, akár 340 legyen a forint/euró árfolyam.


Református
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com