Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Szijjártó Péter alaposan beolvasott Von der Leyennek – hamarosan szemtől szembe kerülnek egymással
Döntött Donald Trump: folytatja a fegyverszállításokat, megy a segítség Ukrajnának
Trump ritkaföldfémek szállításához kötné Ukrajna segélyezését
Oroszország meg akarja szerezni Ukrajna egészét, figyelmeztet az uniós főképviselő
Orbán ultimátumot intézett az Európai Unióhoz: Magyarország összes követelése az Európai Bizottság asztalán hever

Szerves vegyületekre bukkantak a Marson

A NASA magyar idő szerint csütörtökön este 8 órakor kezdte meg sajtótájékoztatóját, ahol ismertette a Curiosity marsjáró legújabb felfedezését. Az eseményen többek közt Paul Mahaffy, a Goddard Űrközpont Naprendszerkutató Központjának igazgatója is jelen volt – írja a 24.hu.

A NASA közleménye szerint a Curiosity a Mars kőzeteit és atmoszféráját vizsgálva izgalmas felfedezésekre jutott. Az új bizonyítékok nem igazolják, hogy a vörös bolygón minden kétséget kizáróan jelen volt az élet. Igaz, a friss adatok így is sokban hozzájárulnak az égitest lakhatóságának megismeréséhez.

Az új eredmények olyan szerves molekulákhoz köthetőek, amelyeket 3 milliárd éves, felszínhez közeli üledékes kőzetekben azonosítottak. Az érintett vegyületek szenet, hidrogént, és talán oxigént, nitrogént és egyéb elemeket tartalmaznak.

Bár a szerves vegyületeket sokszor kötik az élethez, az anyagokat nem csak organizmusok állíthatják elő.

Thomas Zurbuchen, a NASA Tudományos Missziós Igazgatóságának munkatársa szerint az új felfedezések azt jelentik, hogy érdemes folytatni az élet nyoma utáni kutatást az égitesten.

A Curiosity a Mars felszínén (kép: NASA/JPL-Caltech/MSSS)

Mai tudásunk szerint a Mars felszíne napjainkban alkalmatlan az élet befogadására. A távoli múltban, évmilliárdokkal ezelőtt ugyanakkor jelen lehettek a felszínén bizonyos létformák. A Curiosity azt ugyan nem derítette ki, hogy a szerves vegyületek hogyan alakultak ki, a talaj felső 5 centiméterben történt kimutatásuk viszont így is komoly áttörésnek számít.

A marsjáró adatait felhasználva a szakértők a bolygó légkörét is elemezték. Az adatok azt mutatják, hogy a marsi atmoszféra metántartalma szezonális ingadozásokat produkál. Elképzelhető, hogy a metánt a marsi víz és a helyi kőzetek közti interakciók hozzák létre,

ugyanakkor a biológiai eredetet sem zárták ki a tudósok.

A metán jelenlétét korábban is észlelték már a Mars légkörében, az új vizsgálat viszont azt bizonyítja, hogy a Gale-kráter felett a nedves évszak során látványosan emelkedik a vegyület szintje.

Kövessen minket a FACEBOOKON, INSTAGRAMON, TWITTEREN, TELEGRAMON vagy GOOGLE Hírekben és nem marad le a legfrissebb hírekről!


Református

Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

FRISS hírek






Kövessen minket a
FACEBOOKON,
INSTAGRAMON,
TWITTEREN,
TELEGRAMON, vagy
GOOGLE Hírekben
és mi értesítjük a legfrissebb hírekről!

Megtalál minket a
NAV honlapján is!



NAV
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com