Európa még nem áll készen a közös haderőre

Bár jól hangzik, de nem igaz az a közkedvelt nézet, miszerint „amíg a Kelet fegyverkezik, addig a Nyugat lemarad”. A védelmi költségvetés és a globális erőkivetítő platformok tekintetében egyaránt szilárd lábakon áll a nyugati hatalmak hegemóniája – hangzott el az M1 aktuális müsörában.

Az élőerő továbbra is fontos eleme a különböző fegyveres erők képességeink számbavételekor, ám ma már elsősorban az úgy nevezett globális erőkivetítő platformok határozzák meg a különböző szereplők közötti katonai erőegyensúlyt, mondta Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense az M1 Ma este című műsorában.

Ezen eszközök közé tartoznak a repülőgép-hordozók, az atom-tengeralattjárók, a desszanthajók, az 5000 kilométernél nagyobb hatótávolságú stratégia szállítógépek, a hadászati bombázók, a ballisztikus rakéták, valamint újabban a pilóta nélküli repülőeszközök, a drónok – részletezte a szakértő.

A kutatás-fejlesztés mind fontosabbá válik a modern hadseregekben, és ennek köszönhetően egyre összetettebb fegyverrendszerek jönnek létre. A II. világháború idején egy amerikai katona felszerelése 100-120 dollárba került, a vietnámi háború idején 1200-1500 dollárba, míg napjainkban – az azóta eltelt infláció mértékét messze meghaladva – már 18000 dollárba, mivel olyan védőfelszerelésekkel, és elektronikus eszközökkel vannak felszerelve az egyenruhások, amelyek növelik a túlélés lehetőségét a csatatéren, hívta fel a figyelmet a kutató.


Református

Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com