Nem sértené az 1997-ben kötött NATO-Oroszország megállapodást, ha az Egyesült Államok állandó katonai támaszpontot létesítene Lengyelországban – jelentette ki Jacek Czaputowicz lengyel külügyminiszter a Rzeczpospolita című lengyel napilapban pénteken megjelent interjúban.
Az állandó lengyelországi amerikai támaszpont létrehozására Andrzej Duda lengyel elnök tett javaslatot a Donald Trump amerikai elnökkel tartott keddi washingtoni találkozóján. Trump méltatta Varsó készségét a támaszpont infrastruktúrájának finanszírozására, és kijelentette, hogy a bázis „hasznos lehetne a biztonság növelése szempontjából”.
Czaputowicz emlékeztetett: 2017 elejétől Lengyelországban több mint 3 ezer amerikai katona állomásozik állandó rotációs jelleggel, féléves ciklusokban váltva egymást. Arra a felvetésre reagálva, hogy az állandó bázis kiépítése megszüntetné az 1997-es NATO-Oroszország alapokmányban rögzített, Lengyelország NATO-beli státuszát illető korlátozást, megállapította: „ilyen korlátozás nem létezik”.
Moszkva rendszeresen óva inti a NATO-t attól, hogy az orosz határok közelében jelentős szövetséges haderőt állomásoztasson állandó jelleggel. Egy ilyen haderő telepítését az orosz vezetés az említett alapokmány megsértésének tekintené. A dokumentumban a NATO önkorlátozást vállalt az új tagállamok területén.
Czaputowicz az alapokmány vonatkozó részeit úgy értelmezte, hogy azok „politikai jellegű” előírások, nincs jogerejük. „Ráadásul +jelentős+ katonai jelenlétről esik ott szó”, és az említett „+politikai önkorlátozást+ a biztonságilag kedvező környezettől teszik függővé” – fejtette ki a lengyel külügyminiszter, hozzáfűzve: „Mint tudjuk, a NATO keleti szomszédságában a helyzet jelentősen megromlott”. Ennek példájaként a 2014-ben kirobbant ukrajnai konfliktust emelte ki.
Úgy vélte: a lengyelországi bázis tervét az Egyesült Államok jelenleg „inkább pozitívan” értékeli, mint olyat, amely jelentősen növelné a NATO védelmi és elriasztó képességeit. A legfontosabb döntést ez ügyben majd az amerikai kongresszus hozza meg – húzta alá. „A demokraták és a republikánusok egyaránt fenyegetésként fogják fel Oroszországot, ezért kedvezően viszonyulnak javaslatainkhoz” – mondta Czaputowicz. Szerinte az Egyesült Államokban ez ügyben jövő év tavaszán születhetnek az első döntések.
Michal Dworczyk, a lengyel miniszterelnöki hivatal vezetője pénteken az RMF FM lengyel kereskedelmi rádiónak nyilatkozva elmondta: a támaszpont elhelyezéséről egyelőre nincsenek konkrét döntések, a varsói kormány számára viszont fontos lenne, ha ezt Lengyelország északkeleti, illetve keleti részében építenék ki.
Dworczyk „megközelítőnek” nevezte a kedden Trump által is említett, 2 milliárd dollár értékű tervezett lengyel hozzájárulást a bázissal összefüggő infrastruktúra kiépítéséhez.
- Új szabályok a toborzóközpontoknak: tilos a kényszersorozás!
- Kit lehet mozgósítani az elítéltek közül?
- ISW: Előrenyomultak az ukrán csapatok a kurszki régióban
- Zelenszkij személyesen próbál intézkedni az amerikai béketerv kapcsán – Sok minden forog kockán
- A Cseh Köztársaság meghosszabbította az ukránok ideiglenes védelmét, de pontosítással
- Jermak telefonon egyeztetett Trump ukrajnai különmegbízottjával
- Orosz légitámadás ölt meg három embert Ukrajnában
- Moszkva szerint heteken belül találkozhat Donald Trump és Vlagyimir Putyin
- Ismét rendkívüli áramszünetek vannak több ukrán régióban
- Zelenszkij szerint Trumpnak még nincs terve arról, hogyan kéne lezárni a háborút
- További háborús hírek