Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

A mozgósítás és a férfiak külföldi utazásának korlátozása a hadiállapot után is folytatódhat
Tálcán kínálta fel Ukrajna kincseit Donald Trumpnak Volodimir Zelenszkij
Trump különmegbízottja találkozott az ukrán nagykövettel
Donald Trump jövő heti találkozót helyezett kilátásba Zelenszkijjel, és megbeszélést Vlagyimir Putyin orosz elnökkel
Trump béketerve kiszivárgott, Zelenszkij és Putyin is őrjöng

Dollármilliós veszteség érheti a Boeingeket gyártó céget

Kevesebb, mint öt hónapon belül két Boeing 737 MAX típusú gép is lezuhant. A Lion Air tavaly októberi és az Euthiopian Airlinres március 10-i balesetének körülményei között több hasonlóság is van. Bár korai kijelenteni, hogy összefügg a két eset, azt biztosan tudni lehet, hogy világszerte visszavonták a repülési engedélyét a típusnak.

„Felnéztem az égre és láttam, hogy lángra kapnak a gép szárnyai” – az egyik szemtanú így nyilatkozott, nem sokkal azután, hogy az Ethiopian Airlines Boeing 737 MAX 8-as típusú repülőgépe lezuhant Nairobi közelében. A tragédiát senki sem élte túl.

Úgy, ahogy fél évvel korábban a Lion Air utasai és személyzete is mind életüket vesztették. A két baleset közös nevezője, hogy ugyanaz a gazdaságosként hirdetett, rövid- és középtávú utazásokra alkalmas géptípus mondta fel a szolgálatot. Az első hírek szerint egy szoftverhiba miatt, ami azzal jár, hogy a robotpilóta automatikusan lenyomja a gép orrát, ha azt érzékeli, hogy fennáll az átesés veszélye.

Folynak a vizsgálatok

A gép feketedobozait Párizsban vizsgálják, azonban azt még nem tudni, hogy mikorra lesz teljes eredmény. Ami azonban biztos, hogy az amerikai repülőgépgyártó dollármilliárdos veszteségre is számíthat – mondta az M1 Summa című műsorában egy repülési szakértő.

Sajtos Zoltán, az Aeromagazin főszerkesztője elmondta, ameddig nem repülnek ezek a gépek, addig a légitársaságok kártérítést is kérhetnek az amerikai repülőgépgyártó cégtől, az elmaradt költségeket és bevételeket fedezve.

Hozzátette: nincs információ arról, hogy milyen dollármilliókba kerülhet az, hogyha egy olyan átalakítást kell végrehajtani a gépen, ami biztonságosabbá fogja tenni ezt a típust a jövőben.

Gazdaságosabb géptípus

A 737-es géptípus sajátossága, hogy kevesebb kerozint fogyaszt, miközben a nagyobb hajtóműveinek köszönhetően nagyobb a hatótávolsága, akár 6500 kilométeres út megtételére is képes. Sajtos Zoltán elmondta: az 1990-es évek vége óta állandó igény a légitársaságok részéről, hogy a korábbiaknál gazdaságosabb gépek kerüljenek a flottáikba.

Mint mondta, a növekvő üzemanyagárak miatt egyre nagyobbak voltak a légitársaságok költségei is. 2010-ben jelentette be az európai Airbus, hogy az A320-as család NEO változatát piacra dobja, amely új hajtóművet kapott, ezzel 20 százalékkal kevesebb üzemanyag-fogyasztást értek el. Erre válaszul dobta piacra 2011-ben a Boeing a 737 MAX típust – magyarázta Sajtos.

Fejlődő iparág

Az új típusú Boeing iránti érdeklődést jól példázza, hogy eddig 4700 darabra kapott megrendelést az amerikai gyártó – tette hozzá a szakértő. Sajtos Zoltán szerint ennek az okai között ott van az is, hogy a légiközlekedés az egyik legdinamikusabban fejlődő iparág.

A világ légiközlekedése körülbelül 15-20 évente megduplázódik, tehát kétszer annyi repülőgép repül húszévente, mint amennyi korábban repült – fogalmazott.

Felpörgött a hazai forgalom is

A repülés népszerűségének növekedése jól érzékelhető idehaza is. Tavaly például 1 millió járatot kezeltek a Hungarocontrol légiforgalmi irányítói a magyar légtérben. Sajtos Zoltán elmondta, a Budapest Airportnál is folyamatos növekedés érzékelhető, tavaly már mintegy 15 millió utas fordult meg Budapesten.

Ezt a növekedési tendenciát a következő években is fenn lehet tartani, amit az idei év első két hónapjának adatai is jól mutatnak, hiszen 10-15 százalékos növekedés volt tapasztalható az átrepülő forgalomban, illetve a Ferihegyre érkezők és indulók számában is – magyarázta Sajtos Zoltán.


Református
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com