4 dolog, amit érdemes figyelembe venni szivattyú vásárlásnál

Ha szivattyút szeretne vásárolni, de nem biztos abban, pontosan milyen típusra is lenne szüksége, akkor érdemes egy kis időt rászánni a döntésre. Hiszen a választék igen széles, bizony nem nehéz benne elveszni. Ráadásul nagyon sokféle kérdés merülhet fel ilyen esetekben éppen ezért itt összegyűjtöttük most a legfontosabb tudnivalókat ezzel kapcsolatban.

1. Milyen méretű szivattyút érdemes választani?

A különböző szivattyúk eltérő méretekben elérhetők, így az első fontos lépés a vásárlás előtt az, hogy eldöntse, Önnek mekkora méretű szivattyúra van szüksége. Ehhez többféle tényezőt is figyelembe kell venni. Amellett, hogy mekkora a kert és jellemzően milyen vízigényűek a benne elültetett növények, számít például, hogy hol található a víznyerőhely, de lényeges az is, hogy mi a célja a szerkezet használatával és mekkora vízmennyiség fut majd át a rendszeren. Az utóbbi azért is fontos, mert a nagy sebességgel lezúduló víz sokszor törmeléket is visz magával, így számít az is, milyen „homoktűrésű” az adott szerkezet. Például ha 50 gramm köbméterenként a homoktűrés, akkor 1 köbméter vízben maximum 50 gramm törmelékkel képes megbirkózni. Ha ez az érték felett van, akkor az jelentős kopást okozhat, amely miatt akár tönkre is mehet a szivattyú. Azaz ebben az esetben kiemelten igaz az, hogy az ördög a részletekben rejlik.

2. Ha sok a törmelék, megoldás a darabolós szivattyú

Amennyiben a szivattyúzás során a folyadékkal együtt várhatóan sok törmelék is érkezik majd, akkor mindenképpen érdemes szétnézni a darabolós szivattyúk között. Ezek az alacsony nyomáson dolgozó, sok folyadék szállítására képes berendezések nagy segítséget nyújthatnak szennyezett folyadék elvezetése esetén is, de tökéletes választás akkor is, ha építkezéseken az eső nyomán beszivárgott víz szivattyúzása a cél. Alkalmasak ezen kívül kertek elárasztásos öntözésére, valamint a földfelszín alatti területeket, kutakat elárasztó talajvíz kiemelésére is.

3. Felszíni vagy búvárszivattyút érdemes választani?

Ennek eldöntése igen egyszerű, ugyanis attól függ, mekkora a víznyerőhely mélysége. Ha az üzemi vízszint alacsonyabb 9 méternél, akkor lehetőség van felszíni szerkezet használatára, míg ez alatt búvárszivattyúra van szükség. Fontos ennek körültekintő mérlegelése is, ugyanis ha például felszíni típust vásárol egy olyan kúthoz, amelyben tíz méternél is mélyebb, egyszerűen nem boldogul majd a feladattal és tulajdonképpen feleslegesen ruházott be egy ilyen komoly szerkezetre.

4. Fontos felmérni, hogy mekkora a víznyerőhely vízszintje és hozama?

Fontos külön kiemelni ennek fontosságát, ugyanis minél mélyebb a víznyerőhely üzemi vízszintje, a szivattyú teljesítményének annál nagyobb részét fogja elvinni önmagában csak az a feladat, hogy a folyadékot a felszínre hozza. Vagyis ehhez mérten is ajánlott belőni a választott szerkezet teljesítményét, hiszen ellenkező esetben beleeshet abba a hibába, hogy túl alacsony vagy éppen túl magas teljesítményt választ.

Miért fontos, hogy pontosan megfelelő legyen a szivattyú?

Nem véletlen, hogy ennyire lényegesek a részletek egy szivattyú megvásárlásánál. Hiszen ha túlságosan kis teljesítményűt választasz az igényekhez képest, akkor nem lesz képes megfelelően ellátni a feladatát és tulajdonképpen egy plusz terhet vesz a nyakába ezzel. Viszont ha túlságosan nagy méretű a szerkezet ahhoz képest mint amire Önnek szüksége lenne, akkor egyrészt feleslegesen költötte a pénzed erre a változatra, ráadásul szintén okozhat gondokat a méretbeli különbség. Nem beszélve arról, hogy amennyiben nem az ideális típust találja meg, hamar tönkre is mehet a szerkezet, hiszen nem mindegy, hogy felszíni szerkezetet, búvárszivattyút vagy darabolós verziót választ. Vagyis mindenképpen lényeges a körültekintés a szivattyú vásárlása előtt. Ugyanis ha megtalálja a megfelelő szerkezetet, nem lesz többé gond, ha egyik helyről a másikra kell juttatni bizonyos vízmennyiséget, sőt, egy álom lesz így a munka.


Református

Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com