A rendszeres fogápolás elhanyagolása sajnos általánosan jellemző a magyar lakosságra. Beszédes adat ezzel kapcsolatban, hogy a felnőtt lakosság mintegy 30 százaléka közepes vagy súlyos fogágybetegséggel küzd.
Pedig a gyakori fogproblémák többsége megelőzhető lenne pusztán azzal, ha időben keresnénk fel a fogorvost, és nem várnánk a csillapíthatatlan fájdalom jelentkezéséig. A cikk ebben kíván hathatós segítséget nyújtani.
Egész pontosan a gyökérkezelés hasznosságáról, menetéről és hozzáadott értékéről lesz szó, kiemelve azokat a problémákat, amelyeknél erősen javasolt az alkalmazása.
Miből áll a helyesen kivitelezett mindennapos dentálhigiénia?
Alapvető kiindulási pont a napi minimum kétszeri alapos és körültekintő fogmosás. Felületes és elsietett gyakorlat helyett szánd rá az időt, hogy a fogkefével a száj minden szegletét kezelni tudd!
Manuális fogkefét alkalmazva válassz soft vagy ultra soft fejű modellt, vagy pedig korszerű elektromos változatot. Naponta egyszer tisztítsd meg a fogak közötti részeket is fogselyem ill. fogköztisztító használatával.
A dentálhigiénia jegyében amennyire csak lehet, próbáld minimalizálni vagy kerülni a cukros ételek és italok fogyasztását, a kávé, illetve a dohányzás mellett. A felsoroltakon túl, egyfajta kiegészítésképp a szájvíz használata is hasznosnak bizonyulhat.
Milyen fogbetegségek vezetnek el a gyökérkezelésig?
A gyökérkezelés lényegében azt a célt hivatott szolgálni, hogy egy megbetegedett fogbél miatt ne veszítsünk el fogakat, ne kelljen azokat idejekorán eltávolítani. Tehát alapvetően a fogbél gyulladása vagy fertőzöttsége a kiváltó ok, ami a következő tünetek formájában jelentkezhet:
- a fogaid érzékenyen reagálnak akkor, amikor forró vagy hideg ételeket és italokat fogyasztasz;
- harapásnál és rágásnál szintén ehhez hasonló érzékenységet tapasztalsz;
- állandósult fogfájás: a kiváltó ingerek miatt fellépő fogfájás lassan múlik vagy állandósul, nem ritkán fekvő helyzetben fokozódik a sajgás és lüktetés. A gyulladás fokozódásával viszont a fájdalomcsillapítók egyre kevésbé hatékonyak.
- a sérült és fertőzött fog közvetlen környezetében ínyduzzanat figyelhető meg;
- szélsőséges esetben akár genny is ürülhet a fertőzött fog körül;
- miközben az arcodon látványos duzzanat jelzi a probléma forrását.
Fontos, hogy a fentiek bármelyikét tapasztalva nem javasolt sokáig húznod a beavatkozást. Amint lehet, keress fel egy megbízható fogászati rendelőt!
Amiért tényleg nem célszerű halogatnod a gyökérkezelést
Egy gyötrelmes fájdalmakhoz és fogvesztéshez vezető negatív folyamat az, amit a gyökérkezeléssel utolsó lehetőségként meg lehet állítani. A kiindulási pont egyébként a roppant veszélyes fogszuvasodás, amely a zománc roncsolását követően az alatta lévő dentint is megtámadhatja.
A legfontosabb feladat azt megakadályozni, hogy a szuvasodás a felszínről befelé haladva, a kemény fogállomány roncsolását követően a fogbélbe is eljusson. Amint ez bekövetkezik, már nincs visszaút.
Időben felfedezve és kezelve egy szimpla töméssel is megállítható a negatív spirál. Amennyiben ez nem történik meg, szélsőséges esetben a fogbelet teljesen el kell távolítani, miközben a baktériumoktól megtisztított gyökércsatornákat lefedése is elkerülhetetlen.
Az eredeti fogak megőrzésének utolsó lehetősége tehát a gyökérkezelés. Amennyiben a művelet sikeresen megtörténik, akkor a gyökérkezelt fog tudatos odafigyeléssel és szájhigiéniával hosszú éveken át bármiféle probléma nélkül funkcionálhat. Nézzük is meg, mi mindenre lehet szükség a gyökérkezelés eredményes kivitelezéséhez!
Miből áll és hogy néz ki pontosan egy gyökérkezelés?
Fontos tudni, hogy teljes mértékben fájdalommentes beavatkozásról van szó. A folyamat nulladik fázisa a tűpontos diagnózis felállítása CT-, vagy röntgenfelvételt készítve a fogak állapotáról. Mielőtt maga a kezelés elkezdődne, a kezelőorvos érzésteleníti a célterületet.
Ezután jöhet a szuvasodás eltávolítása. Az úgynevezett trepanálás keretei között az orvos egyrészt utat nyit a fog belső részéhez, emellett pedig a fertőzött fogbelet is eltávolítja apró, finom mozdulatokkal.
Ma már korszerű digitális műszert szokás alkalmazni a gyökércsatorna tisztításához, illetve tágításához. Ezen műszerek segítségével történik a gyökércsatorna hosszának a mérése is azért, hogy a gyökértömés hajszálpontosan a gyökér csúcsáig érjen a fog gyökerében.
A gyökércsatorna kapni fog egy gyógyszeres feltöltést, majd pedig egy ideiglenes lezárást. Ezt követi nagyjából 7-10 napnyi pihenőidő, hogy aztán az ideiglenes tömés a maradék kórokozókat elpusztító gyógyszerrel együtt eltávolításra kerüljön.
A folyamat lezárásaként a gyökércsatorna egy speciális tömőanyaggal kerül feltöltésre.
Mire érdemes odafigyelni egy gyökérkezelt fognál?
Az élő fogakhoz viszonyítva egy gyökérkezelt fog nagyságrendekkel törékenyebb, a keringés megszűnésével hajlamos a kiszáradásra. Mindezen felül, ahogy telik-múlik az idő, a gyökérkezelt fogak el is színeződhetnek.
Ennek a proaktív megakadályozása végett gyökérkezelést követően a fogakat betéttel vagy koronával szokás ellátni. Ezzel hosszú távon nem csak a fogak funkcionalitását, de akár az eredetivel megegyező esztétikumát is biztosítani tudjuk.
A kezelést követő néhány napban tompa, feszítő fájdalom előfordulhat, viszont ez fájdalomcsillapítóval könnyen enyhíthető. Arra viszont tényleg érdemes odafigyelni, hogy a gyökérkezelés alatt álló fogak könnyen törnek, ezért célszerű óvatosnak lenni velük.
Összegzés
A legfontosabb, hogy ne várjunk addig, amíg a fogproblémák már visszafordíthatatlanná válnak. Annál is inkább célszerű időben felkeresni a fogorvost, mivel a gyökérkezelés nemcsak eredményesen, hanem fájdalommentesen hajtható végre a modern fogászati eszközök és módszerek segítségével.
- Zelenszkij szerint Trumpnak még nincs terve arról, hogyan kéne lezárni a háborút
- „Nem az oroszok, hanem az ukránok pakoltak fel magyarokat halállistákra” + videó
- Zelenszkij: Putyin fél tőlem – az ukrán elnök ultimátumot adott
- Kurszknál nagy erőkkel indított ellentámadást az orosz hadsereg
- Ukrajna rekordösszeget fordít iskolai óvóhelyekre
- Háborús fáradtság uralkodik Ukrajnába
- Mozgósítás: Pucéran, mezítláb hurcoltak el egy kárpátaljai férfit
- Hatalmas erősítést kapott az ukrán légierő: megérkeztek az első Mirage vadászgépek
- Két kárpátaljai hadifogoly szabadult az orosz fogságból
- Harkiv legnagyobb piacát is dróntámadás érte
- További háborús hírek