Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Zelenszkij nyitott Trump ajánlatára az ásványkincseibe történő befektetéseket illetően
Zelenszkij hajlandó tárgyalni Putyinnal, de jelen kell lennie Amerikának és az EU-nak is
Megnyílt a határ az ukrajnai férfiak egyes kategóriái előtt
Már zajlanak az előkészületek: jöhet a találkozó, amire sokan várnak már a háború kitörése óta
Svéd rendőrség: Mintegy tízen meghaltak a felnőttoktatási központnál történt lövöldözésben

Hogyan hatott a COVID-19 Magyarországra?

Nem kérdés, hogy szinte csak negatív aspektusban lehet megközelíteni ezt a kérdést. A személyes, gazdasági és társadalmi veszteségek, amik sújtották az országot nem voltak előre bekalkulálva a világ történelmébe, ezért lett tragikus a végeredmény. Azt érdemes tudni, hogy Magyarország gazdasága a COVID-19 előtt fokozatosan lassult, ami kihatással volt az építőiparon át a bankszektorra, egészségügyre, de még a valódi pénzes casino iparra is. A lezárási intézkedések korlátozása a járvány március közepén kezdődött, és így kisebb hatással volt a gazdasági adatokra az első negyedévben, amikor a GDP 0,4% -kal csökkent.

Gazdasági visszaesés
A megerősített esetszámok és a fizikai távolságtartó intézkedések korlátozottak maradtak és május elejétől fokozatosan feloldották. A magas frekvenciájú mutatók arra utalnak, hogy a gazdasági tevékenység áprilisában érte el mélypontját. A fellendülés üteme azonban várhatóan egyenetlen lesz az ágazatok között a pandémiás időszak hátralévő részében. Májusban a kiskereskedelmi forgalom fellendült, ahogy a visszahúzódó kereslet visszatért, de a romló munkaerő a piaci helyzetnek korlátoznia kell a háztartások vásárlóerejét. A turizmus és a kapcsolódó ágazatok elakadtak tavasszal, és csak részleges fellendülés volt várható. Az ipari termelés 38%-kal esett vissza február és április között, és a visszafogott nemzetközi kereslet azt sugallta, hogy a kapacitáskihasználási arányok fokozatosan helyreállnak.

Az élet minden területe érintett
Az építőipart kevésbé befolyásolták a kezdeti záró intézkedések, de a recesszió másodlagos hatásai további kibocsátáscsökkenést eredményeztek. Magyarország GDP-je 2020-ban 7%-kal csökken, miután 2019-ben 4,9% -kal nőtt. Az előrejelzések szerint csökkenni fog a jövedelem és a nagyobb elővigyázatossági megtakarítás. A befektetések már a járvány előtt is fokozatosan lassultak, ami a járvány előretörésével teljes mélységbe zuhantak. Az embereknek, akiknek veszélybe került az életszínvonal, és elvesztették a megélhetésüket hozzányúltak a vésztartalékokhoz. Persze csak azok, akiknek volt mihez. Rengeteg cég ment tönkre és zárt be talán örökre, ami főleg a kisvállalati szektort érintette. Érdekes módon a nagy multik még nagyobb profitot tudnak elérni.  A recesszió miatt több folyamatban lévő gigaprojektet is le kellett állítani, illetve számos EU-s forrás is elapadt, amik nagy része át lett csoportosítva a járványkezelésre. Természetesen nemcsak a belső gazdaság, hanem az export is meredeken csökkent 2020-ban, mert a magyar exportőrök erősen ciklikus termékekre specializálódtak (pl. autóipar), valamint a turizmusban és az utazási szolgáltatásokban, amelyeket továbbra is korlátoznak a fizikai távolságtartó intézkedések.

Home office és várható fellendülés
A ciklikus fellendülés azonban várhatóan 2021-ben akár 5 vagy még több %-kal emelheti a GDP -t, amelyet a végső keresleti összetevők támogatnak. A munkaerő felmérés szerint csökkent a foglalkoztatottság, sokan vannak szabadságon, de hivatalosan még mindig dolgoznak. Sokan kényszerültek a munkájuk feladására a vállalkozók közül, valamint rengeteg alkalmazott is elbocsájtásra került. Ahol meg lehetett oldani ott a munkavállalókat hazaküldték úgynevezett home-office munkába, ami főleg az irodai dolgozókat és az IT szektort érintette. Szerencsére a digitális világnak köszönhetően ezek az emberek folytatni tudták a munkájukat és több szektor is tudott tovább működni, szinte leállásmentesen.

Társadalmi és mentális problémák
A társadalmat vizsgálva is nagyon osztott a kép. Nemcsak a Covid megbetegedések és halálozások okoztak problémát az egészségügynek, de nagyon sokan küzdenek mentális problémákkal a globális helyzet kezelését és feldolgozását illetően. A sok kórházi leállás nem segített az egyéb betegségekben szenvedőknek, valamint a műtétre váróknak sem. Az iskolák leállásai megnehezítették a szülők dolgát is, hiszen meg kellett oldani a gyerekek felügyeletét azoknak akik még bejártak dolgozni, illetve a home-office-ban dolgozóknak pedig a figyelmét kellett megosztani a munka és a gyereknevelés között.

Látható, hogy az élet minden területét érintette a járványhelyzet, és még rengeteg szempontot meg sem tudtunk említeni a cikkünkben, ami szintén kiemelt helyen kellene, hogy szerepeljen egy összefoglaló leírásban. Mindenesetre remélhető, hogy újra visszaáll minden egy élhetőbb rendszerbe.

Kövessen minket a FACEBOOKON, INSTAGRAMON, TWITTEREN, TELEGRAMON vagy GOOGLE Hírekben és nem marad le a legfrissebb hírekről!


Református

Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

FRISS hírek






Kövessen minket a
FACEBOOKON,
INSTAGRAMON,
TWITTEREN,
TELEGRAMON, vagy
GOOGLE Hírekben
és mi értesítjük a legfrissebb hírekről!

Megtalál minket a
NAV honlapján is!



NAV
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com