Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Rejtélyes amerikai repülőgép landolt Moszkvában – Donald Trump máris Oroszországba küldhetett valakit?
Kiderült mikortól üzemel a Nagypalád-Nagyhódos határátkelő
Kárpátaljai helyzet: Magyar Levente tájékoztatást kapott az ukrajnai magyar közösség támogatásáról
Magyar Levente: Ukrajna hátba szúrta Magyarországot
Donald Trump szerint Ukrajna „gyakorlatilag” beleegyezett egy 500 milliárd dolláros üzletbe, hamarosan találkozhatnak Volodimir Zelenszkijjel

Folytatódik az energiaválság miatti pánik Európában

Folytatódik az energiaválság miatti pánik Európában. Németországban már az általános iskolás gyerekeket is egy hosszabb áramkimaradásra készíti fel a katasztrófavédelem. Spanyolországban hiánycikk lett a hordozható gáztűzhely, Észak-Macedónia pedig szükségállapotot hirdetett a várható gázhiány miatt. Egész Európában elszabadultak az energiaárak: fél év alatt csaknem hatszorosára drágult a földgáz – hangzott el az M1 Híradójában.

Elzárta a gázvezetéket Spanyolország előtt Afrika egyik legnagyobb gázexportőre, Algéria. A Marokkót Spanyolországgal összekötő úgynevezett GME-vezetéken évi több milliárd köbméter gáz érkezett Európába, november eleje óta azonban egyetlen köbcentiméter sem. A gázipari szakszervezet vezetője, Joan Batalla igyekezett nyugtatni a kedélyeket.

„Egy sor gázellátási forrásunk van. Algéria évtizedek óta megbízható partner volt, de jelenleg 14 különböző forrásból érkezik Spanyolországba a gáz”

– mondta.

Áramkimaradásra készítik fel a diákokat Németországban is – a Magyar Hírlap a német katasztrófavédelem kiadványát mutatta be, ami praktikus ötletekkel látja el az általános iskolás gyermekeket egy hosszabb áramkimaradás esetére, és egyebek mellett egy tíz napra elegendő élelmiszertartalék összeállítására buzdítják a családokat.

A fűtőolajért szeptemberben 76,5, a benzinért 28,5 százalékkal kellett többet fizetni szeptemberben Németországban, mint egy évvel korábban

– derül ki a német szövetségi statisztikai hivatal adatbázisából.

Észak-Macedóniában is válságos állapotokra számítanak: a szkopjei kormány kedden harmincnapos válsághelyzetet hirdetett az elszabaduló energiaárak miatt. Félő ugyanis, hogy az ország áramellátását biztosító erőművek működésképtelenné válnak a küszöbön álló gázhiány következtében.

Az egész világot sújtja az energiaválság, amelyet szakértők szerint a kereslet–kínálat közötti drámai szakadék eredményezett. A koronavírus-járvány harmadik hullámát követő gazdasági fellendüléssel együtt ugyanis az energia iránti kereslet is meredeken emelkedett, amellyel képtelen volt lépést tartani a kínálat.

Kínában például, ahol az elektromos energiaellátás 61 százalékát széntüzelésű erőművek biztosítják,

több száz gyárban állt le hetekre a termelés, miután a világjárvány idején történelmi mélypontra zuhant a szénkitermelés.

Szerte az Európai Unióban rég nem látott mértékben emelkednek az energiaárak: csaknem hatszorosára nőtt fél év alatt a földgáz ára az európai piacokon, amelyet szakértők az ukrán tranzitvezetéken elmaradó orosz gázszállítmányok hiányával magyaráznak. Európa földgázigényének 90 százalékát ugyanis a blokkon kívül termelik.

Az importált gáz több mint 40 százaléka Oroszországból érkezik, 20 százaléka Norvégiából, 14 százaléka pedig Algériából. A hét elején azonban fellélegzett az európai piac:

Oroszország növelni kezdte gázszállításait Európába Lengyelországon és Fehéroroszországon keresztül.

Szakértők szerint fordulatot hozhat az eddigi energiapolitikában a most tapasztalt energiaválság. Emmanuel Macron francia elnök például kedden jelentette be: hamarosan újabb atomerőműveket épít Franciaország.

Az Európai Bizottság épp csütörtökön szavaz új energiapolitikájáról, s várhatóan elfogadja a kontinens gázellátási láncának 13 milliárd eurós fejlesztési csomagjáról szóló terveket.


Református

FRISS hírek






Kövessen minket a

és mi értesítjük a legfrissebb hírekről!


Megtalál minket a
NAV honlapján is!


NAV

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com